Ukraina: w konkatedrze w Kijowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny

W konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra w Kijowie odprawiono w niedzielę Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz Polonii i Polaków za granicą. Po nabożeństwie w kościele odbył się koncert z okazji święta Matki Bożej Królowej Polski oraz Dnia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie organizacji polskich na Ukrainie, dyplomaci oraz pracujący w tym kraju Polacy.

Uroczystości poświęcone Świętu Konstytucji zorganizowane zostały w ostatnich dniach w każdym mieście, gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczne – powiedział dziennikarzom w Kijowie ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

„W każdym z okręgów konsularnych, gdzie pracujemy, Polacy czekają na te obchody, więc wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Chcemy integrować Polaków, ale jest to także okazja do zaproszenia do wspólnego świętowania Ukraińców, czyli tej wspólnoty, w której żyjemy” – oświadczył.

Ambasador podkreślił, że Konstytucja 3 Maja jest wspólnym dorobkiem „przodków politycznych” współczesnych Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.

„To jest dziedzictwo wspólnoty opartej na prawie, na sprawiedliwym podziale obowiązków i jest to aktualne przesłanie szczególnie dziś, kiedy Ukraina powraca do Europy. Wspieramy wszystkie narody, które niegdyś wyszły z projektem zjednoczonej Europy i dziś kontynuują ten wysiłek” – oświadczył Cichocki.

Po Mszy św. w intencji Ojczyzny jej uczestników zaproszono na koncert słowno-muzyczny. Jego organizatorem było Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Krynica” oraz Duszpasterstwo Polaków przy konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl