Wkrótce nowela prawa wspierająca prace IPN

Kancelaria prezydenta kończy prace nad zmianą prawa, bez której nie mogą ruszyć dalsze ekshumacje w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach.

Wczoraj ogłoszone zostały nazwiska ośmiu kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia. Wśród nich jest wybitny oficer AK, mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”.

Dopiero po zmianie przepisów prawnych, IPN będzie mógł dalej prowadzić prace ekshumacyjne. Pozwoli ona m.in. na przeniesienie, na stałe ok. 200 grobów wybudowanych na Łączce w latach 80., pod którymi znajdują się szczątki ofiar komunizmu.

IPN czeka na wsparcie państwa w tej sprawie – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, który nadzoruje prace ekshumacyjne.

Wszystkie te wolne miejsca na łączce i w jej pobliżu zostały przebadane. W tej chwili bez pomocy państwa nie możemy przeprowadzić żadnych działań – po prostu nie ma już takich możliwości – informuje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział wczoraj, że sam proces zmiany prawa nie jest łatwy do przeprowadzenia, bo przepisy są rozproszone w trzech ustawach. Zaznaczył przy tym, że prace nad nowelizacją tych ustaw: o IPN, grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych są na ukończeniu.

Prezes IPN Łukasz Kamiński wyraził nadzieję, że nastąpi to szybko, co pozwoli na kontynuowanie pracy poszukiwawczej szczątków ofiar terroru komunistycznego.

Musimy ją dokończyć, bo ona jest naszym podstawowym obowiązkiem wobec ofiar. Jest naszym obowiązkiem wobec rodzin, ale jest także naszym zobowiązaniem wobec nas samych. Jeśli chcemy na tym fundamencie budować, musimy odnaleźć szczątki wszystkich naszych bohaterów. Zapewniam, że tak się stanie – nie ustaniemy w tej pracy, a ta nowelizacja, o której mówił i którą zapowiadał prezydent, będzie dla nas wielką pomocą do zakończenia prac ekshumacyjnych, co – mam nadzieję – nastąpi już niedługo – mówi prezes IPN.

IPN od kilku lat w całej Polsce prowadzi systematyczne poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Do tej pory na Łączce wydobyto szczątki ok. 200 osób z których zidentyfikowano 28 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl