fot. facebook.com/fundacjalaczka

Apel Polonii o wstrzymanie budowy Panteonu Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele Polonii z całego świata domagają się wstrzymania budowy Panteonu Żołnierzy Wyklętych na Warszawskich Powązkach. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, mimo sprzeciwu rodzin żołnierzy niezłomnych, kontynuuje prace. O sprawie poinformował portal „wPolityce”.

W liście skierowanym do Krzysztofa Kunerta, sekretarza rady, przedstawiciele Polonii chcą wstrzymania budowy Panteonu do czasu zakończenia ekshumacji wszystkich  bohaterów narodowych.

Od dawna domaga się tego Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. Dziś nie ukrywa zadowolenia z tak dużego poparcia.

Tak solidarny sprzeciw w sprawie tej budowy jest potrzebny. Może pan minister wreszcie zobaczy, że działa na własną rękę – że działa niemal samowolnie, przy bardzo skąpym poparciu tylko drobnej części rodzin, natomiast większość rodzin łączkowych i większość Polaków jest przeciwna jego budowie. Trzeba się domagać, dołączając do tego protestu Polonii, aby pan minister Kunert jak najszybciej wstrzymał prace. Czekamy na wielki narodowy panteon, który będzie zbudowany na terenie całej łączki, czyli dzisiejszych kwater „Ł” i „Ł 2” – podkreśla Tadeusz Płużański.

Polonia z bólem przyjęła także listę nazwisk, która ma się znaleźć się w Panteonie. Zwraca uwagę, że obok nazwisk polskich bohaterów planowane jest umieszczenie nazwisk członków UPA, zbrodniarzy niemieckich i pospolitych przestępców.

RIRM

drukuj