fot. PAP/Marcin Obara

W Sejmie trwają pracę nad projektem zakazującym reprywatyzacji budynków z lokatorami i usprawniającym wypłatę odszkodowań

Sejm kończy prace nad projektem, który zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami i usprawnia wypłatę odszkodowań. III czytanie i głosowanie nad projektem PiS w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Projekt noweli o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami trafił do Sejmu w czerwcu. Zakłada on m.in. zakaz reprywatyzacji budynków z lokatorami.

Poseł PiS Paweł Lisiecki wyjaśnia, że projekt ma zapobiec takim praktykom jak podnoszenie czynszów czy wypowiadanie umów.

– Dochodziło do sytuacji trudnych społecznie, żeby temu zapobiec został zgłoszony ten projekt. Inną rzeczą znajdującą się w projekcie jest przeniesienie odszkodowań i zadośćuczynień, które miał wypłacać warszawski ratusz do budżetu państwa, aby te pieniądze, które odzyskała komisja weryfikacyjna, które miały trafić do poszkodowanych lokatorów, wypłacane były z budżetu państwa, a co za tym idzie pieniądze z budżetu miasta na te wypłaty trafiłyby do budżetu państwa– wskazuje poseł PiS.  

W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzyła ponad 20 poprawek i przyjęła propozycje w większości doprecyzowujące przepisy. Wśród nich znalazła się też poprawka Lewicy, która umożliwia lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji miało odbyć się już w czwartek. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, zdecydowała jednak o zdjęciu projektu z porządku głosowania. Prawdopodobnie odbędzie się ono na kolejnym posiedzeniu sejmu zaplanowanym na 22-24 lipca.

RIRM

drukuj