fot. PAP/Paweł Supernak

Mniejszość Niemiecka bez mandatu – po raz pierwszy od ponad 30 lat

Mniejszość Niemiecka po raz pierwszy od ponad 30 lat nie będzie miała swojego przedstawiciela w polskim parlamencie.

Brak mandatu dla Mniejszości Niemieckiej w Polsce wynika wprost z danych, jakie przeliczyła Państwowa Komisja Wyborcza. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 1990 roku. Mniejszość Niemiecka przyczyny upatruje w rekordowo wysokiej frekwencji wyborczej. Do urn udało się około 73 procent Polaków.

Od 1997 roku w polskim parlamencie było dwóch przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej, a od 2007 roku już tylko jeden. Posłem był Ryszard Galla, startujący w okręgu numer 21, jaki obejmuje swoim zasięgiem cały obszar województwa opolskiego. W regionie ma mieszkać największa część niemieckiej mniejszości, szacowana łącznie na 132,5 tysiąca osób.

Zgodnie z artykułem 197 Kodeksu wyborczego komitety reprezentujące mniejszości narodowe uznane przez państwo polskie zwolnione są jedynie z obowiązku przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali kraju. W okręgu walczą o zdobycie mandatu na równi z innymi komitetami. Mandaty w okręgu wyborczym numer 21, z którego startowała również Mniejszość Niemiecka, otrzymają: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja. W okręgu zwyciężyło ugrupowanie Donalda Tuska, nieznacznie przed Prawem i Sprawiedliwością.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl