Sejm uczcił 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego

Sejm uczcił w czwartek 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W przyjętej uchwale wyraził „uznanie i szacunek dla naszych przodków”, którzy w czasach 20-lecia międzywojennego i pierwszych lat niepodległości Polski dążyli do jej rozwoju gospodarczego.

Uchwałę poparło podczas czwartkowego głosowania 421 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymało się 3 posłów.

W uchwale przypomniano, że 80 lat temu rozpoczęto budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego i jego flagowej inwestycji – Stalowej Woli. Efektem tego wysiłku było stworzenie w ciągu 2,5 roku 110 tysięcy miejsc pracy w 51 nowych zakładach przemysłowych, zbudowanych na terenach dotąd cywilizacyjnie zacofanych.

Inicjatorem inwestycji był wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, który w latach 20. dał Polsce okno na świat w postaci portu w Gdyni. A już w następnej dekadzie, po latach światowego kryzysu, nakreślił i realizował plan uprzemysłowienia centralnej Polski, dbając o równowagę między inwestycjami zbrojeniowymi, cywilnymi i w infrastrukturę w myśl hasła: COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale i gospodarcze Polski.

„Symbolem i kwintesencją tych dokonań jest zbudowanie od podstaw nowoczesnych Zakładów Południowych i miasta Stalowej Woli. W ciągu 26 miesięcy i 26 dni na piaszczystym, porośniętym sosnowym lasem terenie poprzecinanym rzeką San, drogą krajową i linią kolejową powstała huta stali jakościowych i fabryka armat oraz osiedle miejskie dla 4 tysięcy mieszkańców wyposażone w nowoczesne, komfortowe mieszkania, sklepy, szkoły i obiekty sportowe” – napisano w uchwale.

Jak podkreślono, takie tempo prac, idące w parze z „perfekcyjną organizacją robót, wysoką jakością wykonania, zastosowaniem nowoczesnych technologii i gospodarnością w realizacji, było charakterystyczne dla wszystkich inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego”.

„U podłoża tych sukcesów leżały nie tylko wysoka fachowość kadry przemysłowej, lecz także jej zakorzenienie w wartościach takich jak uczciwość, odpowiedzialność, troska o wspólne dobro i patriotyzm przejawiający się w dumie z pracy wykonywanej dla niepodległej – po tak długiej niewoli – Ojczyzny” – zaznaczono.

Zwrócono również uwagę na fakt, że w życiorysach zarówno wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, jak i wielu pracowników zakładów COP, chlubne karty stanowiły walki w Legionach o odzyskanie niepodległości i w wojnie z Sowietami – o jej obronę.

„W II Rzeczypospolitej żołnierze stawali się rzutkimi organizatorami, precyzyjnymi inżynierami, wynalazcami, oddanymi nauczycielami, solidnymi kupcami i rzetelnymi urzędnikami” – czytamy w uchwale.

W 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził uznanie i szacunek „dla naszych przodków, którzy w trudnych i niepewnych czasach 20-lecia międzywojennego i podczas pierwszych lat niepodległości Polski dążyli do jej rozwoju gospodarczego”.

PAP/RIRM

drukuj