fot. flickr.com

Projekt ustawy rozszerzający dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej skierowany do Sejmu

Już wkrótce więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Zakłada to skierowany właśnie do Sejmu prezydencki projekt ustawy.  

W myśl propozycji, z bezpłatnej pomocy prawnika mogłyby skorzystać osoby, których dochód członka rodziny przez kwartał nie przekroczył 2 tys. zł. W przypadku osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe byłaby to kwota 3 tys. zł.

W projekcie poszerzono też katalog osób mogących skorzystać z porady adwokata o bezrobotnych czy niepełnosprawnych.

Prezydent Polski Andrzej Duda proponuje także zwiększenie liczby miejsc świadczących poradnictwo obywatelskie, a także prowadzenie bezpłatnej mediacji na etapie przedsądowym.

Poseł i prawnik Waldemar Buda powiedział, że rozszerzenie katalogu osób mogących otrzymać taką pomoc prawną jest oczekiwane i konieczne.

– Na przykładzie Łodzi powstało kilkadziesiąt punktów pomocy, a jednocześnie odpowiedź, jaką otrzymywali zainteresowani, była taka, że niestety porady prawnej nie można udzielić, ponieważ osoba zainteresowana nie spełnia kryterium. To było bardzo złe, że prawnik, który był zatrudniony, miał stawkę godzinową, przyjmował, ale odpowiadał, że porady prawnej udzielić nie może, bo kryterium było tam wskazane bardzo restrykcyjne, polegające na przedłużeniu zaświadczenia o korzystaniu z pomocy społecznej. To bardzo trudne, ponieważ wiele osób niemajętnych niekoniecznie korzysta z pomocy społecznej z jakiś powodów: albo uznaje, że są za małe środki albo się nie stara. Trzeba to uszanować –  podkreślił Waldemar Buda.

Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpłatną pomoc prawną mogą otrzymać m.in. osoby do 26. roku życia, seniorzy, a także posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Projekt noweli ustawy został opracowany wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości i Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj