fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Dziś dalsze prace nad Konstytucją Biznesu

Po południu posłowie będą kontynuować prace nad czterema ustawami wchodzącymi w skład Konstytucji Biznesu. Przygotowane przez rząd zmiany w prawie gospodarczym mają ułatwić funkcjonowanie przede wszystkim małych i średnich rodzimych przedsiębiorców.

Konkretne rozwiązania zawarte są w projektach ustaw: Prawo przedsiębiorców, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji, o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Czwarta z ustaw reguluje zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce.

Poseł PiS Wojciech Murdzek, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, która zajmowała się ustawami, mówi, że w rozwiązaniach tam przewidzianych państwo staje po stronie przedsiębiorców.

Choćby w zapisach, że to, co prawem nie jest zabronione, jest dozwolone, że jest domniemanie uczciwości przedsiębiorcy jako punkt wyjścia, że jeżeli dochodzimy do jakiejś – a często się to zdarza – konieczności interpretacji, faktów bądź prawa, to za każdym razem wybieramy wersję przychylną, czyli stajemy po stronie przedsiębiorcy. Mamy świadomość, że będzie to też kwestia zmiany mentalności urzędników administracji. Stąd jest pomysł, ażeby powołać rzecznika, który – szczególnie w okresie wdrażania – stałby na straży przedsiębiorców, żeby był ich sojusznikiem, ażeby wspólnie tę mentalność zmieniać – wskazuje Wojciech Murdzek.

Wśród rozwiązań jest także m.in. „ulga na start”, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności.

Konstytucję Biznesu ogłosił jeszcze jako wicepremier i minister finansów – obecny szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj