fot. PAP/EPA

Włochy: 32 aresztowanych podczas antymafijnej operacji w Rzymie

32 osoby zostały aresztowane dziś w nadmorskiej dzielnicy Rzymu Ostii podczas wielkiej policyjnej operacji przeciwko tamtejszemu klanowi mafijnemu Spada. Od lat gang ten terroryzuje całe osiedla, kontroluje handel narkotykami, wymusza haracze.

Po raz pierwszy osobom należącym do tego klanu postawiono zarzuty przynależności do mafii – zauważyła mieszkająca w Ostii reporterka dziennika „La Repubblica” Federica Angeli, która od dłuższego czasu ma stałą policyjną eskortę z powodu pogróżek, jakie otrzymywała od rodziny Spada po opublikowaniu artykułów na jej temat.

Aresztowanym postawiono także zarzuty zabójstwa, wymuszeń i lichwy.

Do aresztu trafił m.in. boss gangu, Carmine Spada, pseudonim Romoletto. W więzieniu przebywa już jego brat Roberto, który w listopadzie zaatakował ekipę włoskiej telewizji, łamiąc nos dziennikarzowi.

Po tym incydencie, gdy media nagłośniły bezkarność przestępczej organizacji, wymiar sprawiedliwości zaostrzył postępowanie wobec mafijnej rodziny, przeprowadzając w Ostii szereg rewizji, a następnie kilka aresztowań. Czwartkowa akcja była największą z dotychczasowych.

Sędzia, która wydała nakaz aresztowania członków gangu, podkreśliła, że doprowadził on swą przestępczą działalnością do „degradacji” tej części Rzymu.

Burmistrz Virginia Raggi oświadczyła z kolei, że „Rzym odradza się wraz z operacją przeciwko klanowi Spada w Ostii”. Zaproponowała też hasło: „Wszyscy razem, by powiedzieć +nie+ przestępczości”.

PAP/RIRM

drukuj