Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu dot. VAT od samochodów

Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu, który m.in. ogranicza do 50 proc. odliczenie VAT od samochodów osobowych, wykorzystywanych przez przedsiębiorców do celów służbowych i prywatnych.

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 164 posłów, przeciw zagłosowało 235, dwóch wstrzymało się od głosu. Także sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła poprawki opozycji złożone w środę do rządowego projektu noweli ustawy o VAT. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.

PiS twierdzi, że ustawa w takim kształcie jest nie do przyjęcia. Stanowisko partii przedstawił w Sejmie poseł Henryk Kowalczyk.

 – Można by zapytać, dlaczego tylko 50 proc., podczas gdy wystarczy choćby jednorazowe użycie pojazdu do celów prywatnych i już traktowany jest taki pojazd jako pojazd mieszany, z 50 proc. podziałem kosztów rozliczenia VAT-u. Zupełnie niesłusznie przyjęto zasadę potencjalnego, a nie faktycznego wykorzystania takich pojazdów do celów prywatnych. Niedopuszczalne jest również przyjęcie założenia, że każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony służy użytkowaniu  mieszanemu. Albo będzie podlegał 50 proc. ryczałtowemu zwrotowi, albo 100 proc., obłożonemu ogromnymi obowiązkami, jeśli chodzi o prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu – mówił poseł Henryk Kowalczyk.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl