fot. flickr.com

Sejm zajmie się projektem ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji 

Sejm zajmie się w środę projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Chcemy pomóc osobom w najtrudniejszej sytuacji – podkreślił na antenie Telewizji Trwam wicepremier Jacek Sasin. Projekt zakłada wprowadzenie dodatku w wysokości 500 zł.

Świadczenie będzie przyznawane osobom dorosłym, których dochód nie przekracza 1100 zł. W pierwszym okresie pomoc trafi do ok. 300 tys. osób. To jest pewien początek – wskazał wicepremier Jacek Sasin.

– Chcemy obejmować kolejne grupy również tym świadczeniem. Myślimy o tym, żeby w przyszłości to świadczenie trafiało również do osób o wyższych dochodach. Dzisiaj najważniejsze jest to, żebyśmy trafiali do najbardziej poszkodowanych i, żebyśmy byli w stanie określić, bo w tym stanie orzecznictwa, jaki mamy – a jest to spuścizna ostatnich dwudziestu kilku lat – nie jesteśmy w stanie precyzyjnie wskazać tych osób. To świadczenie będzie służyło też temu, żeby w jakiś sposób ujawnić tę grupę najbardziej potrzebujących. Kiedy będziemy wiedzieli, ile jest tych osób, będziemy mogli planować kolejne działania – powiedział.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie od 1 października bieżącego roku. W tym roku na ten cel rząd ma przeznaczyć 580 mln zł. W kolejnych kwota ma wzrosnąć do 3 mld zł.

RIRM

drukuj