fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm podjął uchwałę dotyczącą obrony Polaków na Białorusi

Sejm przyjął dziś uchwałę w obronie polskiej mniejszości na Białorusi. Posłowie wskazali, że działania wymierzone w Polaków są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Mińska.

Reżim Alaksandra Łukaszenki przeprowadził rewizje w budynkach zajmowanych przez Związek Polaków na Białorusi. Zatrzymani zostali liderzy polskiej mniejszości. Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, została skazana na 15 dni aresztu. Po niej białoruski reżim zatrzymał kolejnych Polaków: Andrzeja Poczobuta, Irenę Biernacką oraz Marię Tiszkowską. Dziś w obronie polskiej mniejszości wystąpił polski Sejm. Treść uchwały odczytał wicemarszałek izby, Ryszard Terlecki.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec brutalnej kampanii represji rozpętanej przez władze białoruskie przeciwko obywatelom Białorusi narodowości polskiej, pragnącym prowadzić działalność kulturalno-oświatową i pielęgnować tradycje narodowe” – oznajmił Ryszard Terlecki.

Polski Sejm – jak napisano w uchwale – sprzeciwił się ingerowaniu w funkcjonowanie polskiej mniejszości na Białorusi. Wskazał, że działania podjęte przez białoruskie władze są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Mińska. Posłowie uznali, że zatrzymania wobec Polaków prowadzą do eskalacji napięć i pogłębienia samoizolacji Białorusi na arenie międzynarodowej.

TV Trwam News

drukuj