W Sejmie szkolenia dla nowych posłów

W Sejmie rozpoczęły się dwudniowe szkolenia dla nowych posłów. W tej kadencji w ławach poselskich zasiądzie 215 osób, dla których będzie to pierwsza kadencja.

Główna część szkolenia odbywa się na sali plenarnej. Tam posłowie wysłuchują wykładów merytorycznych poświęconych m.in.: organizacji Sejmu, procesowi legislacyjnemu, procedurze głosowań oraz prawnym zasadom wykonywania mandatu poselskiego.

To kwestie, z którymi warto się zapoznać, aby prawidłowo funkcjonować – mówi Krzysztof Łapiński obecnie warszawski radny w dzielnicy Praga-Południe i poseł nowej kadencji.

Tu jest często dużo takiej papierkowej roboty, którą trzeba wypełnić – dokumenty, oświadczenia majątkowe, deklaracje – tak, więc dużo rzeczy biurokratyczno-organizacyjnych. Do tego dochodzą godziny szkoleń dotyczących funkcjonowania biur poselskich, pracy w Sejmie, procedury legislacyjnej. Są to takie oczywiste rzeczy, z którymi warto na początku się zapoznać – powiedział Krzysztof Łapiński.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Nowoczesna, Kukiz ’15 i PSL. W najbliższych dniach prezydent ma ogłosić datę zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu VII kadencji.

RIRM

drukuj