fot. pixabay.com

PIP apeluje do rolników o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac rolnych

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas prac na rolnych. W czasie żniw dochodzi do wielu wypadków.

Statystyki dotyczące wypadków w rolnictwie są zatrważające. Każdego roku w trakcie żniw giną ludzie. Wielu gospodarzy zostaje kalekami.

– W 2020 roku zgłoszonych zostało ponad 10 tysięcy wypadków przy pracy w gospodarstwie – mówi Daria Wojtczak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Dlaczego dochodzi do tylu zdarzeń?

– Najczęstszą przyczyną tych wypadków była nieprawidłowa organizacja pracy, a także nieprawidłowe zabezpieczenie maszyn, urządzeń – wyjaśnia Daria Wojtczak.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy przypominają, aby w trakcie prac na polu zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Strażacy z kolei apelują o odpowiednie przygotowanie i eksploatowanie maszyn rolniczych, bo wysuszone pola bardzo łatwo się palą.

– Dbajmy o to, żeby maszyny były naoliwione, żeby sprawdzać, czy nie nagrzewają się one zbytnio, szczególnie w miejscach, gdzie dochodzi do tarcia. Praktycznie codziennie powinniśmy czyścić maszyny – przypomina Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Wraz z rozpoczęciem żniw urzędnicy ruszają w teren. Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzają rolników w trakcie prac polowych, przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

TV Trwam News

drukuj