twitter.com/KancelariaSejmu

Posłowie z sejmowych komisji przeprowadzą pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o lasach autorstwa posłów PiS

Posłowie z połączonych sejmowych komisji: gospodarki i rozwoju, ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych i leśnictwa przeprowadzą dziś pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o lasach autorstwa posłów Prawa  i Sprawiedliwości.

Projekt dotyczy rozszerzenia możliwości dokonywania zamiany lasów i gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe. W jego myśl zamiana możliwa będzie nie tylko ze względu na cele gospodarki leśnej, ale i na cele inwestycyjne.

Za przejęte grunty Lasy Państwowe mają dostawać inne, tej samej wielkości, ale bez dopłaty, jeśli wartość terenu leśnego będzie wyższa od tego otrzymanego.

Zmianom przeciwni są leśnicy, którzy obawiają się, że to kolejna próba prywatyzacji Lasów Państwowych – mówi Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

– Jedną z podstawowych wątpliwości jest wnioskowanie przez ministra ds. środowiska do dyrektora generalnego o przekazanie gruntu czy zamianę gruntu pod inwestycję. Dyrektor generalny jest powoływany i odwoływany z dnia na dzień bez podania przyczyny. Były przypadki w historii, gdzie (dyrektor generalny – red.) był „proszony” o to, aby takie grunty zostały przekazane czy sprzedane i miał on jasno powiedziane, jeśli był sprzeciw: Jeżeli pan tego nie zrobi, to powołamy kogoś innego i ten ktoś zrobi to, co będziemy chcieli. To jest potężne niebezpieczeństwo – powiedział Zbigniew Kuszlewicz. 

,,Solidarność” leśników domaga się przerwania prac nad nowelą ustawy o lasach. Proponowanym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmianom sprzeciwiają się też organizacje ekologiczne czy Polska 2050 Szymona Hołowni.

RIRM

drukuj