fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwa pierwsze czytanie projektu o Krajowej Administracji Skarbowej

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Autorem projektu jest resort finansów. Zgodnie z nowymi przepisami w miejsce funkcjonujących obecnie: służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej, zostanie powołana nowa instytucja – KAS.

Przeciwko nowym rozwiązaniom protestują celnicy. Podnoszą, że projekt de facto likwiduje służbę celną.

Politycy PiS-u podkreślają, że celem ustawy nie jest likwidacja formacji mundurowej, a usprawnienie poboru podatków i zwiększenie skuteczności kontroli.

– Na mocy artykułu 160 ust. 2 projektowanej ustawy, Izba Skarbowa kontynuuje działalność i staje się Izbą Administracji Skarbowej. Izba Administracji Skarbowej będzie jednostką na której będzie spoczywał w znacznym stopniu ciężar wdrożenia reformy administracji skarbowej. Z dniem 1 stycznia 2017 roku nastąpi połączenie Izby Administracji Skarbowej z Izbą Celną i Urzędem Kontroli Skarbowej. Zatem Izba Administracji Skarbowej w związku z połączeniem z Izbą Celną i Urzędem Kontroli Skarbowej wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki łączonych jednostek – mówił poseł PiS-u Wojciech Murdzek.

W stanowisku wysłanym do klubów parlamentarnych Związek Zawodowy Celnicy.pl zaapelował o odrzucenie projektu. Celnicy ostrzegają, że wskutek zmian powstanie chaos organizacyjny i częściowy paraliż w administracji skarbowej i Służbie Celnej, co może oznaczać spadek wpływów do budżetu.

RIRM

 

drukuj