Płk Wiesław Kukuła stanie na czele WOT

Płk Wiesław Kukuła stanie na czele dowództwa obrony terytorialnej. To decyzja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Jutro do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafi projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

Jak powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja – płk Kukuła obejmie obowiązki organizacyjne związane z przygotowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska te będą piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

W skład WOT mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji paramilitarnych. Docelowo mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy.

Doświadczenie, jakie płk Wiesław Kukuła zdobył w jednostkach specjalnych, będzie dobrze sprawdzać się przy tworzeniu WOT – podkreślił minister Antoni Macierewicz.

– Wyznaczyłem pana pułkownika Kukułę na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej nie tylko tych trzech brygad, ale także tych, które będą w przyszłości tworzone. Oczywiście przy utrzymaniu biura, które koncepcyjnie przygotowuje tworzenie następnych brygad. Od strony organizacyjnej dyspozycję nad tymi, które mają stanąć na ścianie wschodniej oraz przygotowanie następnych przejmuje pan płk Kukuła. Pan płk Kukuła był jednym z najlepszych dowódców Wojsk Specjalnych, Wojsk Komandosów w Lublińcu, sprawował się znakomicie i jest człowiekiem świetnie przygotowanym do tej misji – powiedział Antoni Macierewicz.

Płk Wiesław Kukuła od 2012 r. dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na Wojskowej Akademii Technicznej. Służył w 1. Pułku Specjalnym oraz Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl