MF przygotuje propozycje zmian w związku z decyzją KE

Resort finansów przedstawi projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły, a także skoryguje projekt budżetu. Poinformował o tym minister finansów Paweł Szałamacha. Z propozycjami resortu w pierwszej kolejności ma zapoznać się rząd.

Nowa forma podatku ma być wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku. Ma to związek z decyzją Komisji Europejskiej, a w konsekwencji z zawieszeniem podatku sklepowego w obecnej formule.

Poseł Adam Abramowicz podkreślił, że decyzja unijnych urzędników jest niezrozumiała i wpisuje się w oczekiwania lobby zachodnich sieci handlowych.  Polityk liczy na to, że nowe propozycje resortu finansów nie uderzą w mniejsze sklepy.

– Mamy np. strefy ekonomiczne, w których firmy są zwolnione z płacenia podatku dochodowego przez kilka lat. To nie jest pomoc publiczna, a w strefach ekonomicznych głównie inwestują zachodnie korporacje. Widać, że Unia Europejska próbuje działać nie na rzecz rozwoju polskiej gospodarki – małych i średnich firm – mimo że deklaruje i jest dyrektywa mówiąca o tym, iż państwo powinno wspierać małe i średnie firmy (u nas małe i średnie firmy są zwolnione z tego podatku), tylko jakaś akcja lobbystyczna na rzecz pewnej grupy przedsiębiorstw. To jest na początku. Teraz minister zapowiedział zmiany, nie wiemy, w jakim kierunku to pójdzie. Mam nadzieję, że nie w kierunku obciążania małych i średnich polskich sklepów tym podatkiem. Będziemy pewno apelowali, żeby ta konstrukcja, duża kwota zwolniona, pozostała – powiedział poseł Adama Abramowicz.

Minister finansów wskazał, że wobec formalnego wszczęcia postępowania przez KE strona Polska będzie mogła składać wyjaśnienia dotyczące podatku. Jeśli ostateczna decyzja Komisji będzie negatywna, Polska będzie mogła zaskarżyć ją do Trybunału Luksemburskiego.

Szef resortu finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że Polska wykorzysta wszelkie uprawnienia traktatowe i procesowe przysługujące z tytułu przynależności do UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl