PO chce nowelą prawa karnego umożliwić zażalenia ws. ekshumacji

Platforma Obywatelska wniesie do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który dopuszcza złożenie do sądu zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji.

Politycy PO odpowiedzieli w ten sposób na apel części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zgadzają się na ekshumacje swoich bliskich.

Wczoraj odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie tzw. Parlamentarnego zespołu do zbadania przypadków manipulowania przyczynami tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska, która straciła męża w katastrofie, mówi, że za powtórną traumę rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej odpowiada PO.

– Rozumiem rodziny, które nie zgadzają się – jest to dla nich trudne przeżycie – przeżycie, którego nie chcą. Nikt z nas tego nie chciał, doprowadziła do tego taka, a nie inna polityka ówczesnego premiera Donalda Tuska i Ewy Kopacz, która powiedziała, że trumny nie mogą być otwierane, i nie przeprowadzono tych badań sekcyjnych. Dlatego jak najbardziej rozumiem ból, cierpienie rodzin, współczuję im wszystkim, natomiast nie jestem w stanie pojąć hipokryzji PO. Niestety prawo jest takie, że prokuratura z urzędu zarządza ekshumacje i tak to się stało – komentuje Beata Gosiewska.

Według Prokuratury Krajowej ekshumacje 83 ofiar są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów; chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji strony rosyjskiej.

Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób.

RIRM

 

drukuj