Gaz to kluczowa inwestycja

Świnoujście będzie mogło sprowadzić 5 mld metrów sześciennych gazu. Jest to konieczne do zbudowania alternatywy na wypadek kryzysu na wschodzie.

Polska jest dzisiaj uzależniona w zasadzie w pełni od dostaw gazu rosyjskiego. Niestety przed ukończeniem budowy gazoportu w Świnoujściu nie mamy możliwości zastąpienia dostaw rosyjskich, gdyby były one przerwane.

Niestety, ta sytuacja utrzymuje się od dawna. Jej rozwiązanie jest możliwe wyłącznie przez przyspieszenie oddania gazoportu.

W ostatnich latach Donald Tusk zaniedbując kwestie bezpieczeństwa energetycznego, o którym teraz tak głośno mówi, dopuścił do tego, że oddanie gazoportu do użytkowania jest opóźnione przynajmniej o 2 lata.

W tej chwili premier mówi, że będzie to pod koniec 2014 roku. To nie jest prawda. Specjaliści strony rządowej mówią, że to w połowie 2015 roku. A ten termin też jest bardzo wątpliwy.

Trzeba naciskać na to, żeby wszelkie działania były przyspieszane. To nie jest rutynowa inwestycja. To jest kluczowa inwestycja dla Polski.

Piotr Naimski

drukuj