Prezydent spotkał się z Poroszenką

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek z kandydatem w majowych wyborach prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenką. Tematem rozmowy była ocena sytuacji na Ukrainie i perspektywy zakończenia kryzysu.

„Prezydent poinformował o różnych formach wsparcia dla Ukrainy ze strony Polski, w tym misji obserwatorów na wybory prezydenckie i pomocy eksperckiej w zakresie reformy samorządowej na Ukrainie” – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski. Jak relacjonował prezydencki minister, Poroszenko zadeklarował wolę „podtrzymania strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego” oraz współpracy z Polską w obszarze integracji europejskiej, reformy samorządowej, bezpieczeństwa energetycznego i walki z korupcją.

„Zadeklarował również wolę kontynuacji pojednania polsko-ukraińskiego” – podkreślił Sokołowski. Sam Poroszenko powiedział dziennikarzom, że było to konstruktywne i efektywne spotkanie. „Omówiliśmy sytuację związaną z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów prezydenckich 25 maja. Zwróciliśmy uwagę na to, że Polska, UE i cały świat uważają, iż niezwykle ważne jest to, by 25 maja przeprowadzić wolne wybory, które będą wyrazem rzeczywistej woli mieszkańców” – zaznaczył kandydat na prezydenta Ukrainy.

Poroszenko podkreślił, że zakłócanie przebiegu wyborów „poprzez próby przeprowadzenia tzw. referendum zostanie potraktowane jako próba destabilizacji sytuacji na Ukrainie”. Poinformował, że rozmawiał z Komorowskim również na temat polskich doświadczeń związanych z decentralizacją władzy. W tym kontekście pojawiła się kwestia polskich zespołów eksperckich, pod przewodnictwem posła PO Marcina Święcickiego, które wspierają ukraińską reformę samorządową. „To pomoże Ukrainie wnieść konieczne zmiany do konstytucji i przyspieszy proces decentralizacji kraju” – uważa Poroszenko.

Jak mówił, jest wdzięczny Polsce również za propozycję współpracy z Ukrainą przy programie reformy sił zbrojnych tego kraju. Dodał, że ważne jest powołanie polsko-ukraińsko-litewskiej brygady z kwaterą główną w Lublinie. Podziękował również za zaproszenie do udziału w obchody 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. „Mam nadzieję, że będę mógł skorzystać z tego zaproszenia” – powiedział Poroszenko.

Przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi na Ukrainie rośnie poparcie dla kandydatury biznesmena i byłego szefa MSZ Petra Poroszenki, a spada popularność jego kontrkandydatki, byłej premier Julii Tymoszenko. Zgodnie z opublikowanymi we wtorek wynikami sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa na Poroszenkę gotowych jest głosować 33,3 proc. wszystkich wyborców, zaś Tymoszenko może liczyć na 10 proc. głosów.

PAP

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl