fot. PAP/Paweł Supernak

Koniec z importem rosyjskich surowców energetycznych

Polska kończy z wykorzystywaniem rosyjskich surowców energetycznych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że do końca roku przestaniemy importować gaz, węgiel i ropę z Rosji.

Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów, od rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu, rosyjskiego węgla – oznajmił szef rządu.

https://twitter.com/PremierRP/status/1509105721966739458

Jak zaznaczył prof. Tomasz Rachwał, odejście od rosyjskich surowców to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Wiemy doskonale, że w ostatnich miesiącach zawirowania, jakie były na giełdach surowców związane przede wszystkim z gazem ziemnym, z ropą naftową, to jest efekt działań rosyjskich. Rosji zależało na tym, żeby wprowadzić sytuację, w której ceny na giełdach rosną bardzo wysoko – wskazał ekspert.

Najpóźniej w maju zacznie obowiązywać embargo na rosyjski węgiel. W ubiegłym roku do Polski trafiło 8 mln ton tego surowca ze wschodu. 60 proc. dostaw zużyły gospodarstwa domowe, a w 40 proc. małe ciepłownie. Aby zastąpić rosyjski węgiel, polskie kopalnie zwiększą wydobycie. Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, zapewniała też, że otwarte zostaną też nowe kierunki dostaw z zagranicy.

– Import z Australii, RPA, Kanady i z innych kierunków zamorskich pozwoli nam w krótkim czasie uzupełnić zapasy – podkreśliła minister.

Rząd kończy też ze sprowadzeniem rosyjskiej ropy. Do tej pory Polska kupowała 10 mld metrów sześciennych tego surowca. Teraz Rosję zastąpią dostawcy z Arabii Saudyjskiej, Norwegii, Angoli i Nigerii. Orlen zamówił już 28 tankowców do polskich rafinerii.

– Dostosowywaliśmy nasze rafinerie, by można było dobrać taki koszyk gatunków ropy, by były one jak najbardziej optymalne do zastosowania w naszych rafineriach i udało się nam to zrobić – poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek.

Do końca roku rząd planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu. Pozwalają na to strategiczne inwestycje takie jak gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe, który zapewni dostawy błękitnego paliwa z polskich złóż na norweskim szelfie. W planach jest też budowa pływającego gazoportu w Gdańsku i rozwój międzynarodowych połączeń gazowych. Dywersyfikacja źródeł dostaw powinna zapewnić nam stabilne ceny gazu.

– Baltic Pipe zapewni nam mniej więcej połowę zaopatrzenia w gaz, natomiast my będziemy pozyskiwać gaz z własnych źródeł, ale przede wszystkim z krajów Zatoki Perskiej. Także tutaj nie należy się zbytnio obawiać. Konszachty z Rosją trzeba radykalnie przerwać, żeby zakończyć finansowanie, które wynosi setki miliardów euro rocznie – mówił dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski ma również zapewnić rozwój odnawialnych źródeł energii. Do 2030 roku mają one zapewniać 50 gigawatów energii.

– To oznacza zwiększenie ilości OZE w morskiej energetyce wiatrowej, w lądowej energetyce wiatrowej, we wsparciu tych inwestycji w dalszym rozwoju, w usuwaniu barier legislacyjnych. Jednocześnie też jest to dalsze wsparcie rozwoju fotowoltaiki – zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Polski premier wezwał pozostałe kraje Unii Europejskiej do podjęcia podobnych kroków i zaapelował do Komisji Europejskiej, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów.

– Dziś następuje przebudzenie z geopolitycznej drzemki, ze strategicznej drzemki. Wzywaliśmy do tego od dawna, przygotowaliśmy się i dlatego pokazujemy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od węglowodorów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska chce też wprowadzenia maksymalnych cen za gaz i energię w Unii Europejskiej. Poszczególne kraje wdrażają plany odejścia od rosyjskich dostaw. Uniezależnienie się od Moskwy nie będzie jednak łatwe m.in. dla Niemiec, które rozwój swojej gospodarki oparły na rosyjskim błękitnym paliwie.

– Jesteśmy w sytuacji, w której muszę jasno stwierdzić, że każda zaoszczędzona kilowatogodzina energii może nam pomóc – zachęcał obywateli niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck.

Z powodu ultimatum Rosji ws. rozliczania dostaw w rublach rząd federalny przygotowuje się do scenariusza wstrzymania dostaw gazu ziemnego ze Wschodu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl