Wniosek o referendum ws. Lasów Państwowych i polskiej ziemi

Komitet Założycielski stworzony z członków Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski oraz Grupa Inicjatywna składają wniosek o referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych i polskiej ziemi. Zebrano ponad 2 miliony podpisów pod dokumentem.

Inicjatywę wsparło PiS i pomogło logistycznie w zbieraniu podpisów na terenie Sejmu. Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński mówił na konferencji, że te podpisy są dowodem na to, że Prawo i Sprawiedliwość słucha Polaków.

– Chodzi o to, żeby polskie lasy pozostały polskie i wspólne, ale także chodzi o coś więcej: żeby polska ziemia pozostała polska, w polskich rękach. Żeby nie było takiej sytuacji, że nie tylko banki są w większości niepolskie, nie tylko przemysł jest w bardzo poważnej części niepolski i ziemia też będzie w dużej części niepolska – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS-u podkreślił, że w obecnej sytuacji w kraju – demokracja bezpośrednia jest potrzebnym uzupełnieniem demokracji pośredniej. Stąd apel o konieczność odwoływania się w tych sprawach do obywateli.

PiS proponuje referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych i polskiej ziemi.

Były minister środowiska, poseł Jan Szyszko poinformował, że zebrano dotąd ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem.

Przypomniał, że rząd PO-PSL w ekspresowym tempie przeforsował ustawę, która zdestabilizuje finansowo sytuację Lasów Państwowych.

– Destabilizacja systemu finansowego Polskich Lasów Państwowych, unikatowej organizacji leśnej w skali świata, to rozpoczęcie procesu destabilizacji, bankructwa i równocześnie zgodnie z obowiązującym prawem, ten kto jest bankrutem, od 1 maja 2016 roku może być kupiony w wolnym obrocie ziemią. Skoro rząd pobił rekord świata, to i społeczeństwo podbiło rekord świata, a mianowicie 21 stycznia Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski podjęło uchwałę o zbieraniu podpisów w obronie polskich lasów i w obronie polskiej ziemi. Na dzień wczorajszy, oprócz tych podpisów, które są w tej chwili jeszcze nieposortowane, zebraliśmy 2 000136 podpisów – mówił Jan Szyszko.

Według znowelizowanej w styczniu ustawy, Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl