fot. PAP

Rok 2014 przełomowy dla polskich łupków

Rok 2014 może być przełomowy dla gazu łupkowego w Polsce – zapowiedział w Gdyni minister środowiska Maciej Grabowski. Liczy on, że pod koniec roku będzie pierwszy otwór komercyjny w Polsce.

Wyjaśnił, że oznacza to, iż pewna ilość gazu mogłaby być już sprzedawana, jednak jeszcze nie w tym roku. Zaznaczył, że wydajność gazu będzie tak wysoka, że gdyby był podłączony do instalacji oczyszczającej i przesyłowej mógłby być sprzedawany.

Poseł, prof. Mariusz Orion-Jędrysek, były główny geolog kraju, mówi że przed ministrem stoi zadanie nadrobienia dużych zaległości w zakresie wydobywania gazu łupkowego. Obecnie każda zapowiedź postępu jest pocieszająca. Wciąż jednak brakuje wielu szczegółów, co sprawia, że obietnice ministra można czytać w kontekście kampanii wyborczej – dodał profesor.


Pobierz Pobierz

Prof. Mariusz Orion-Jędrysek odniósł się również do danych dot. potencjału wydobywczego. Minister Maciej Grabowski powiedział, pokłady gazu w pokładach łupkowych mogą wynosić między 350 a 760 mld metrów sześciennych gazu. To jest dziesięć razy mniej niż przewidywały amerykańskie agencje.

Były główny geolog kraju podkreślił, że zaniżanie tego potencjału jest niekorzystne dla inwestycji, związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce.

Minister środowiska zapowiedział, że w przyszłą środę lub czwartek przedłoży Radzie Ministrów projekt zmiany prawa geologicznego i górniczego. Celem tego projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa środowiskowego i racjonalnego wydobycia złoża.


Pobierz Pobierz

RIRM 

drukuj