NIK ma zastrzeżenia ws. łupków

Opóźnienia, niewłaściwy nadzór i złe regulacje – to zarzuty Najwyższej Izby Kontroli ws. łupków. Izba krytycznie oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. 

Kontrolerzy wytykają, że tylko trzy osoby wydawały i nadzorowały setkę łupkowych koncesji, a jeśli dodać opóźnienia prac nad nowymi przepisami, to dopiero za 12 lat mamy szansę dowiedzieć się, ile gazu mamy w łupkach.

– Przygotowywane zmiany prawa, ustawy, która dotyczyłaby poszukiwania gazu łupkowego i przepisów dot. opodatkowania kontrolowanej działalności, zatrzymały się na etapie uzgodnień międzyresortowych i licznych konsultacji społecznych. Nie powołano dotąd ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów pełnomocnika rządu, który koordynowałby wszystkie prace w zakresie poszukiwań gazu łupkowego. Mimo deklaracji o priorytetowym traktowaniu złóż gazu, Ministerstwo Środowiska nie potrafiło właściwie zorganizować prac resortu tak, by te zadania deklarowane jako priorytetowe były realizowane stosownie do ich rzeczywistego znaczenia dla państwa – powiedział rzecznik prasowy NIK Paweł Biedziak.

NIK wskazuje też, że postępowania administracyjne w sprawie udzielenia koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie gazu z łupków, były prowadzone przez resort środowiska nierzetelnie i przewlekle.

Według kontrolerów, działania w kierunku ustalenia zasobności krajowych złóż gazu łupkowego nie doprowadziły dotąd do wiarygodnego oszacowania ich wielkości.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, poseł i były główny geolog kraju podkreśla, że wniosek o taki raport złożył już dwa lata temu. Jak dodaje, sprawę łupków dobiło wycofanie się rządu z projektu powołania Polskiej Służby Geologicznej, która nadzorowałby i tworzyła spółki z firmami które inwestowały w ten surowiec.

– Czyli my składamy aportem swoje koncesje i mamy od razu większościowe udziały zależnie od jakości koncesji. Ale niestety tak się nie stało i w tej chwili państwo – w mojej opinii – zamiast wziąć ok. 100 mld zł za koncesję na poszukiwania – jeśli miało być wydane na takich warunkach – wzięło łącznie ok. 40 mln zł. Państwowe firmy ponoszą całe koszty poszukiwań inni nie, albo bardzo małe i czekają. Do tego doszło jeszcze to, że ok. (w mojej opinii) 30 proc. koncesji na poszukiwania, w tej chwili jest w rękach jednego człowieka, Georgea Soros’a, czyli znacznie więcej niż posiada Skarb Państwa, licząc udziałami. Po prostu wszystko co zrobiono w latach 2008-2011 było zupełnie antypolskie, wbrew interesowi państwa – ocenia prof. Mariusz Orion Jędrysek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl