fot. Monika Bilska

Prezes NIK: Przewidujemy kontrolę efektów tarczy antykryzysowej

Przewidujemy kontrolę efektów tarczy antykryzysowej. Mamy informację, że na epidemii najbardziej cierpią mali i średni przedsiębiorcy – powiedział dziś prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Marian Banaś w rozmowie z Polsat News mówił o planowanych kontrolach Najwyższej Izby Kontroli.

„Przewidujemy kontrolę efektów tarczy antykryzysowej (…). Chodzi o to, w jaki sposób państwo pomaga w tej sytuacji kryzysowej przedsiębiorcom, a szczególnie tym małym i średnim (…). Niestety, tutaj mamy informacje, że ta sytuacja wygląda nie najlepiej i najbardziej cierpią na tej epidemii mali i średni przedsiębiorcy” – wskazał prezes i przekazał, że ustalenia z kontroli będą w okresie późniejszym.

Pytany, czy z dotychczasowych ustaleń wynika, że tarcze są źle adresowane, prezes NIK odpowiedział, że są informacje medialne, ale także do Izby zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie zawsze pomoc do nich trafia.

Przyznał też, że NIK prowadzi kontrolę ws. działań państwa dotyczących walki z epidemią, ale są one uzależnione od obostrzeń.

„My nie możemy zakłócać funkcjonowania szpitali, kiedy taka sytuacja jest jak obecnie, żebyśmy odpowiadali za życie i zdrowie któregoś z pacjentów (…). Staramy się dostać dokumenty i analizujemy te dokumenty zdalnie” – powiedział.

Prezes NIK mówił także o kontroli dotyczącej elektrowni w Ostrołęce.

„Wyłożono 1 mld 300 mln zł i nagle została zamknięta. Tak być nie może” – ocenił.

„Wszystko wskazuje na to, że będziemy jednak zmuszeni złożyć zawiadomienie do prokuratury” – powiedział i dodał, że ustalenia będą po zakończeniu kontroli, która jest już w końcowej fazie.

PAP/TV Trwam News

drukuj