fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Müller: W rozmowach dwustronnych z Niemcami jest podnoszony temat reparacji za zniszczenia wojenne

Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich; trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym – powiedział dziś rzecznik rządu Piotr Müller.

Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta – podała w poniedziałek agencja dpa.

Piotr Müller pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, dlaczego polski rząd nie wykorzysta tej sytuacji i nie powie, że również Polsce należą się reparacje.

„Ten temat w relacjach dwustronnych (…) jest podnoszony, natomiast musi być podnoszony docelowo skuteczniej, więc trzeba znaleźć taki czas i taką formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym” – odpowiedział rzecznik rządu.

Jak dodał, „nie jest to taka prosta sprawa, jak niektórym mogłoby się wydawać”.

„Ale jest elementem naszych również negocjacji w różnego rodzaju sprawach bilateralnych czy unijnych i służy również za takie przypomnienie pewnych zobowiązań czy po prostu odszkodowań, które mają Niemcy nie tylko wobec Polski, ale również w ogóle wobec całej Europy i świata” – wskazywał.

Na uwagę, że oficjalne stanowisko strony niemieckiej odnośnie tej sprawy było zawsze negatywne oraz pytanie, czy w nieoficjalnych rozmowach jest inne, odparł: „Trudno mi się wypowiadać za drugą stronę”.

„Widzę to w rozmowach bilateralnych, że ten temat jest bez wątpienia bardzo, delikatnie mówiąc, niewygodny dla strony niemieckiej, bo doskonale wiedzą o tym, że i na poziomie zobowiązań etycznych, i na poziomie zobowiązań międzynarodowych jest to temat, który przez Polskę jest słusznie podnoszony” – powiedział.

PAP

drukuj