fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ Ukrainy: Polska to nasz długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel

Polska to długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel Ukrainy – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba w czwartek, kiedy wizytę w Kijowie składa minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau. Wizyta rozpoczęła się od spotkania obu ministrów.

Polskie MSZ przekazało, że robocza wizyta ministra Raua na Ukrainie rozpoczęła się od spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji. Zaznaczono, że Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

„Z przyjemnością witam Zbigniewa Raua podczas jego nadzwyczajnej wizyty w Kijowie” – napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

Minister podkreślił, że podczas gdy Rosja „zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej”, ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska to „długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel”.

W innym wpisie, w języku ukraińskim, szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że spotkanie ministrów było zaplanowane na późniejszy termin.

„Ale ze względu na sytuację Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa na moje zaproszenie” – dodał.

W czwartek rano polskie MSZ podało, że minister spraw zagranicznych RP złoży tego dnia „nadzwyczajną, pilną” wizytę w Kijowie. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

PAP

drukuj