fot. PAP/EPA

Amnestia dla separatystów którzy opuszczą budynki

Ukraińskie władze obiecują amnestię dla separatystów, którzy dobrowolnie opuszczą zajmowane budynki i złożą broń. Ci jednak nie poddają się. W związku z kryzysem ukraińskim na Bałtyk wyruszyło pięć niedużych okrętów NATO. Kanada ma wysłać myśliwce do Polski.

Rząd w Kijowie  przygotował projekt ustawy o amnestii dla separatystów, którzy dobrowolnie oddadzą broń. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że amnestia to element genewskiego porozumienia między USA, Unia europejską, Ukrainą i Rosją. Zakłada ono, że rozbrojone zostaną wszystkie nielegalne grupy.

Szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca zaznaczył, że ustalenia z Genewy nie dotyczą kijowskiego Majdanu nakazujące opuszczenie ulic i miejsc publicznych. Tu demonstranci przebywają legalnie.

Prezydent USA ma nadzieję na załagodzenie sytuacji.  Ostrzega jednak, że jeśli genewskie ustalenia pozostaną tylko na papierze wówczas będą nowe sankcje nałożone wspólnie z UE. W związku z ukraińskim kryzysem  Kanada wyśle sześć myśliwców CF-18 do Europy centralnej i wschodniej – informuje premier Stephen Harper.

TV Trwam News 

drukuj