fot. twitter.com/NIKgovPL

NIK wezwała E. Witek na przesłuchanie w sprawie kontroli dot. programu „Polskie Szwalnie”. Polityk oskarża M. Banasia o próbę zastraszenia marszałka Sejmu

Najwyższa Izba Kontroli wezwała Elżbietę Witek, marszałek Sejmu, na przesłuchanie w sprawie kontroli dot. programu „Polskie Szwalnie”. Polityk oceniła, że działania prezesa NIK, Mariana Banasia, to „próba zastraszenia marszałka Sejmu”.

Marszałek Sejmu podczas konferencji została zapytana, czemu nie zjawiła się dzisiaj w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie została wezwana w związku z prowadzoną przez delegaturę NIK w Szczecinie kontrolą dotyczącą programu „Polskie Szwalnie”.

Elżbieta Witek zaznaczyła, że nie otrzymała żadnego zaproszenia. Wskazała, że poprzez system ePUAP dotarła jedynie pusta informacja, która nie została uzupełniona pomimo próśb. Według marszałek Sejmu NIK przestaje być instytucją o najwyższych standardach, ponieważ nie stosuje się do zapisów ustawy.

Elżbieta Witek dodała, że Marian Banaś wykorzystuje Izbę do gry politycznej.

 – Ja odczytuję pewną zbieżność zdarzeń. Sejm sprawuje kontrolę nad NIK i tak się złożyło, że kilkukrotnie przyjęłam takie samo stanowisko, jakie przyjęła Komisja do Spraw Kontroli Państwowej w sprawie rekomendacji personalnych składanych przez pana Mariana Banasia. Budziły one dużą wątpliwość. Pan Marian Banaś próbował nawet pisemnie przywołać mnie do porządku, starając się przekonać, że mogę podjąć inną decyzję od tej, którą podjęła Komisja do Spraw Kontroli Państwowej – powiedziała Elżbieta Witek.

Wczoraj, podczas posiedzenia senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa, prezes NIK wyraził przekonanie, że był nielegalnie podsłuchiwany. Dziś komisja wysłuchała senatora KO, Krzysztofa Brejzę, który mówił, że w 2019 roku za pomocą Pegasusa z jego telefonu wykradziono wszelkie dane nt. kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W przyszłym tygodniu senacka komisja ma wysłuchać adwokata Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl