fot. https://www.facebook.com/obajtekdaniel/photos

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Orlen jest czempionem naszej gospodarki

Orlen jest czempionem naszej gospodarki. Budujemy spółkę multienergetyczną, budujemy czempiona, który będzie miał duże znaczenie w regionie – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Sejm w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 uchwalił nowelę ustawy o podatku VAT, która przewiduje jego obniżenie na paliwo do 8 procent. Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Orlen już wcześniej (ok. 20 grudnia) obniżył ceny paliw. Wówczas cena paliwa na stacjach Orlenu wynosiła ok. 5,70 zł za litr. Po obniżce VAT-u ceny paliwa mogą zmniejszyć się o 40-50 groszy.

Orlen obecnie zajmuje się także poszerzaniem działalności koncernu poprzez połączenie się z LOTOS-em. Aby wspomóc ten proces, podpisano następujące umowy: z Saudi Aramco na długoterminowe dostawy dużych ilości ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, z węgierskim MOL-em na wymianę stacji uzyskanych w ramach fuzji z LOTOS-em oraz z Unimotem o przejęcie terminali paliw i zakładów produkujących asfalt.

– Budujemy spółkę multienergetyczną, budujemy czempiona, który będzie miał duże znaczenie w regionie. Ta firma, która będzie tak zbilansowana – bo do tego dojdzie jeszcze PGNiG – będzie robić przychód rzędu 200 mld złotych. Taka firma może prowadzić procesy inwestycyjne, transformację energetyczną. Dziś potrzebne nam są źródła zeroemisyjne, niskoemisyjne, byśmy nie płacili nadmiernych kosztów CO2 – wskazał prezes Orlenu.

Zaznaczył, że kroki w kierunku stworzenia jednej silnej spółki podjął już 4 lata temu.

– Połączyliśmy się z Energą, przejęliśmy drobniejsze spółki. Teraz czas na LOTOS. Ten proces długo trwał. Oczywiście Komisja Europejska dała warunki zaradcze, ale te warunki zaradcze są do spełnienia na tyle, że w żadnym wypadku nie zagrażają logice i rozsądkowi tego procesu. Wyłoniliśmy partnerów, którzy są dla nas strategiczni, zwłaszcza Saudi Aramco. To jest kwestia tylko 30 proc. rafinerii i ona została wydzielona. 70 proc. rafinerii pozostaje w naszych rękach, więc mamy pełną kontrolę, ale co za tym idzie, mamy trzy bardzo ważne umowy – mówił Daniel Obajtek.

Wyjaśnił, jak powstanie multienergetycznego giganta wpłynie na przeciętnego obywatela.

– Jeżeli nie stworzymy spółki, która zrobi transformację energetyczną, jeżeli nie stworzymy spółki, która będzie robić transformację paliwową w tym zakresie, to będziemy zależni od innych gospodarek, a to wpłynie bardzo mocno na naszą kieszeń. Orlen jest czempionem naszej gospodarki. Orlen ma produkować paliwa, produkować petrochemię, która będzie jak najbardziej optymalna, na którą będzie stać Polaków. Gdyby Orlen nie był polski, to czy dziś byłaby możliwość takich obniżek cen paliw? Przecież dziś już mamy najtańsze paliwa w Europie – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

Po przeprowadzeniu fuzji konieczne będzie sprzedanie ok. 400 stacji należących do LOTOS-u. Zostało to zapisane przez Komisję Europejską w warunkach zaradczych, a jednocześnie zapobiegnie robieniu konkurencji jednej stacji Orlenu przez drugą, sąsiadującą z nią. W rękach polskiego koncernu pozostanie ok. 120 stacji, które zostaną poddane rebrandingowi.

– Ale również kupujemy od strony węgierskiej ok. 200 stacji, co ma porównywalny zysk operacyjny do tych 400, a za pozostałe środki prowadzimy procesy negocjacyjne, by zwiększyć ilość stacji, a ponadto również kupić stacje w regionie. W związku z tym bilans będzie zdecydowanie większy – wskazał prezes Orlenu, dodając, że w ciągu ostatnich lat Orlen i tak powiększył swój system o 200 stacji paliw.

Daniel Obajtek krytycznie wyraził się o sposobie wprowadzania transformacji energetycznej przez Unię Europejską.

– Unia Europejska za bardzo galopuje. Jestem za transformacją, ale za ewolucją, bo ewolucja nie będzie tak obciążała kieszeni Europejczyków – również i nas. Natomiast Unia Europejska idzie w kierunku rewolucji, a na rewolucję trzeba wydać potężne środki, których nie posiada ani Polska, ani pozostałe kraje europejskie. Ten proces jest za szybki – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Stwierdził, że „na tzw. brudnym ładzie musimy zbudować czysty ład”.

– Musimy się zbilansować, żebyśmy mieli siłę inwestycyjną, by móc budować nowe gałęzie, nowe filary naszej firmy, które nam będą przynosić zyski. Dziś już nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na rafinerie – podkreślił Daniel Obajtek.

Gość Radia Maryja wskazał również, że Orlen nie będzie wchodził w inwestycje związane z dużymi elektrowniami atomowymi. Podpisał jednak umowy związane z małymi reaktorami jądrowymi i minireaktorami atomowymi (SMR i MMR). Zaznaczył, że technologie te są bezpieczne, a reaktor BWRX-300 jest miniaturą działających w Europie i USA reaktorów BWR-6.

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, że ze względu na ilość prowadzonych inwestycji Orlen jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w regionie. Obejmują one wiele projektów z dziedziny energetyki czy petrochemii.

– To świadczy o naszej pracowitości, to świadczy o kreatywności, to świadczy o tym, że to są czasy, abyśmy zbudowali taki koncern. Bogu dzięki, że zacząłem to już 4 lata temu, bo teraz byłoby za późno – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Całość rozmowy z Danielem Obajtkiem w audycji „Aktualności dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl