PGNiG i Orlen wspólnie szukają gazu w Wielkopolsce

PGNiG i Orlen szukają wspólnie gazu w Wielkopolsce. Chcą potwierdzić, że w okolicy Winnej Góry koło Środy Wielkopolskiej jest gaz – wynika z czwartkowego komunikatu PGNiG.

Jak poinformowała gazowa spółka, prace poszukiwawcze prowadzone są za pomocą odwiertu Miłosław 5K/H w piaskowcach występujących w okolicy Winnej Góry w gminie Środa Wielkopolska (powiat średzki, woj. wielkopolskie).

Przeprowadzone wcześniej badania sejsmiczne potwierdziły, że może tam być gaz. Jak poinformowała spółka, możliwość występowania tam błękitnego paliwa potwierdził również wykonany w 2015 roku odwiert Miłosaw-4K.

„Obecne wiercenie ma pomóc rozpoznać występowanie gazu w analogicznej strukturze” – poinformowało PGNiG.

Inwestycja jest realizowana wspólnie ze spółką FX Energy, która należy do segmentu wydobywczego PKN Orlen.PGNiG ma w tym w przedsięwzięciu 51 proc. udziałów, a FX Energy 49 proc.

Otwór Miłosław 5K/H został zaprojektowany jako tzw. kierunkowy; dzięki czemu będzie można przebadać większą powierzchnię potencjalnego złoża.

„Możliwe jest również wykonanie z tego samego otworu odcinka horyzontalnego o długości 400-500 m w celu zintensyfikowania wydobycia gazu. Planowana całkowita długość otworu to 4100 m. Prace wiertnicze realizuje spółka Exalo Drilling z Grupy Kapitałowej PGNiG” – napisano w komunikacie.

Nie są to jedyne prace poszukiwawcze, jakie prowadzą wspólnie na terenie Wielkopolski PGNiG i Orlen. Spółki prowadzą wspólne prace w ramach dwóch innych przedsięwzięć: Sieraków i Płotki. W Sierakowie prowadzą prace przygotowawcze do zagospodarowania udokumentowanych złóż.

Na obszarze Płotki, uznawanym również za jeden z najbardziej perspektywicznych w Polsce, działania prowadzone są na podstawie czterech koncesji: Jarocin-Grabina, Pyzdry, Śrem-Jarocin oraz Kórnik-Środa.

PAP/RIRM

drukuj