fot. pixabay.com

PGNiG obniża ceny gazu. Przedsiębiorcy i tak muszą liczyć się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej

PGNiG obniża ceny gazu dla przedsiębiorców o 25 procent. Na to, ile biznes płaci za gaz, nie ma wpływu Urząd Regulacji Energetyki, jak to jest w przypadku odbiorców indywidualnych. Przedsiębiorcy, choć zapłacą mniej, i tak muszą liczyć się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej.

Ostatnie tygodnie minionego roku to radykalny wzrost cen gazu na rynkach światowych. Nie trzeba było długo czekać na realne tego efekty, zwłaszcza w naszych rachunkach. Z cenami m.in. gazu rząd walczy przy pomocy tarczy antyinflacyjnej. Nie zostali w niej jednak ujęci przedsiębiorcy – wskazał, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

– W Lublinie, jedna z piekarni, zgłosiła podwyżki o prawie 900 procent. Wzrost ceny gazu w takich rozmiarach, to dla firmy ekonomiczna śmierć – podkreślił Adam Abramowicz.

Właścicielowi takiej firmy nie pozostaje nic innego jak przeniesienie kosztów na klienta.

– Jednak kiedy podniesie ceny, to klienci przestaną u niego kupować usługi czy towary – dodał.

W przeciwieństwie do tych, którzy zarabiają w społeczeństwie najmniej, właściciele firm to nie elektorat Prawa i Sprawiedliwości – wskazał socjolog, prof. Arkadiusz Jabłoński. Dodał jednak, że nie dostrzega tutaj politycznego cynizmu.

– Wysoko kwalifikowani eksperci, przedsiębiorcy to w dużej mierze elektorat Platformy Obywatelskiej. […] Wydaje mi się jednak, że nie ma tutaj cynicznej gry na to, aby nie pomagać „nie swoim” i PiS pokazało to już kilkakrotnie – zauważył socjolog.

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył niemoc wobec rachunków przedsiębiorców przepisami obowiązującymi w UE.

– Niestety mamy związane ręce regulacjami dotyczącymi wspólnego rynku unijnego, ponieważ tego typu działania są niezgodne z podstawową zasadą wspólnego rynku i uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami – akcentował rzecznik rządu w Polsat News.

Furtkę udało się znaleźć w państwowych spółkach. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakomunikowało o obniżeniu ceny gazu dla przedsiębiorców.

„14 stycznia 2022 r. weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25 proc. dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy Odbiorcy, podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu” – wskazano w komunikacie PGNiG.

Decyzje udało się podjąć, dlatego, że spółki takie jak PGNiG Obrót Detaliczny pozostają w rękach państwa – podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

„Zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom. Udało się to zrobić. Obowiązywać ich będą niższe ceny. Ze względu na to, że sytuacja na rynku nieco się stabilizuje, PGNiG Obrót Detaliczny może to uwzględnić” – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

– Z całą pewnością uratuje to cały, wielki przemysł, którego produkcja uzależniona jest od gazu. To jest dobry ruch, pokazujący gospodarskie podejście do zagadnień produkcji w tym kraju – skomentował takie doniesienia dr Jerzy Majcher, ekspert ds. energetyki.

Jednak Tarcze Antyinflacyjne i wykorzystywanie spółek np. do obniżania cen gazu jest o tyle niebezpieczne, że leczy skutki, a nie realnie walczy z inflacją – zauważył prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak.

– W tej chwili wrzucanie pieniędzy na rynek powoduje dalsze rozwijanie się spirali inflacji. Teraz dla polskiej gospodarki, dla życia Polaków, kluczowe jest zduszenie inflacji – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

I trzeba to zrobić jak najszybciej. Tymczasem na horyzoncie PGNiG pojawił się dodatkowy problem. Polska spółka otrzymała od Gazpromu wezwania przed Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie dotyczące zmian w kontrakcie jamalskim. Rosjanie chcą zagwarantowania większej ceny za dostawy gazu. Również za dostawy wcześniejsze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl