ordynariat.wp.mil.pl

Nagrody Benerementi 2022

Nagrody Benemerenti 2022 zostały rozdane. Przyznaje je Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Wręczenie wyróżnień odbyło się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Wyróżnienie Benemerenti czyli „Dobrze Zasłużonym Ordynariatu Polowego WP  ma swoją długą tradycję.

– Przyznawane jest dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość – podkreślił Tomasz Szuran, konferansjer z Reprezentacyjnego Zespołu Artystyczny Wojska Polskiego.

Jednocześnie z wyróżnieniem Benemerenti przyznawany jest Medal „Milito Pro Christo”.

– Można patrzyć i nie widzieć, można słuchać i nie słyszeć albo widzieć tylko i wyłącznie zło, ale jest morze dobra, jest tak wielu ludzi szlachetnych, których warto, trzeba dostrzec i docenić – mówił ks. abp gen bryg. Józef Guzdek, metropolita białostocki, administrator apostolski ordynariatu polowego Wojska Polskiego.

Wśród tegorocznych laureatów Benemerenti 2022 znalazła się 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. To najstarszy związek taktyczny w Polsce.

– Benemerenti jest to wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt dla 16 Dywizji Zmechanizowanej, która na co dzień wypełnia swoje zadania na północno-wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej Polskiej. Nie oczekujemy specjalnych wyróżnień, na co dzień szkolimy się, aby sprostać wymaganiom i zagrożeniom XXI wieku – mówił podczas ceremonii gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Wyróżnienie Benemerenti otrzymała także Żandarmeria Wojskowa oraz Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

– To wyróżnienie będzie dla nas inspiracją i motywacją do jeszcze lepszego wsłuchiwania się w ich głos, jest też potwierdzeniem tego, że to, co robimy, jest ważne, jest potrzebne – podkreślił prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Paweł Kacprzyk.

Uroczystość uświetniały kolędy i pastorałki w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Wyróżnieniem Benemerenti w 2008 roku za bezkompromisową obronę prawdy, szerzenie postaw patriotycznych, upowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II, a także za promowanie kultury i tradycji Wojska Polskiego uhonorowane zostało Radio Maryja, a wraz z nim Telewizja Trwam i „Nasz Dziennik”.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl