PAP/Grzegorz Momot

Bezpieczeństwo w czasie ferii

Pierwsi uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, na które uwagę zwracają przedstawiciele służb.

Przez najbliższe dwa tygodnie szkolne ławki w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim, będą świeciły pustkami. Dzieci rozpoczęty ferie. Pierwsze autokary już ruszyły na zimowe wypoczynki.

Inspekcja Transportu Drogowego dba o to, aby ta podróż – i do miejsca wypoczynku, i również do domu – była podróżą bezpieczną – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przyczynić ma się do tego akcja „Bezpieczny autokar”, która wpisana jest w kalendarz działań inspekcji transportu drogowego. Żaden pojazd wiozący dzieci na zimowy wypoczynek nie uniknie kontroli.

– Autokar będzie dokładnie skontrolowany pod kątem stanu technicznego, ale również sprawdzimy dokładnie kondycję kierowców – czy kierowcy są trzeźwi i czy są wypoczęci – wyjaśnił Główni Inspektor Ruchu Drogowego Alvin Gajadhur.

Za manipulację przy tachografie kierowca na trzy miesiące może utracić prawo jazdy. Aby wypoczynek dzieci był bezpieczny zadbali również m.in. małopolscy strażacy, o czym mówił rzecznik małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP Sebastian Woźniak.

– Przeprowadzili szereg czynności kontrolno-rozpoznawczych w obiektach zakwaterowania dzieci tak, aby mieć pewność, że te budynki spełniają wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego są przestrzegane – podkreślił.

Wybierając się na narty należy odpowiednio się przygotować. Ubranie musi być w miarę ciepłe i wygodne. Konieczny jest także kask i serwisowany sprzęt.

– Taki, co do którego możemy być pewni, że wiązania wtedy, kiedy trzeba, się nam wypną. Że narty są z odpowiednio zaostrzonymi krawędziami, ze ślizgami odpowiednio zrobionymi tak, by można było się bezpiecznie na nich poruszać. To samo dotyczy snowboardów – wskazał Grzegorz Michałek z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Należy stosować się także do tzw. dekalogu narciarza czyli do 10 zasad poruszania się na stoku. Planując wyprawę w góry należy ubrać się na tzw. cebulkę. Nie można zapomnieć również o czołówce, termosach oraz kijkach i rakach, które mogą się przydać szczególnie tam, gdzie jest więcej śniegu lub lodu.

– Tutaj bardzo uważamy, jeśli chodzi o wycieczki górskie, żeby przyjść z powrotem do schroniska czy do samochodu o odpowiedniej porze, czyli tak zaplanować, żeby w zimie nam ta wycieczka się nie przedłużyła – zwrócił uwagę Grzegorz Michałek.

Jak wskazał ratownik GOPR, przy wędrówkach górskich koniecznością powinna być także aplikacja „RATUNEK”.

– To jest aplikacja, która podaje pozycję osoby, która do nas się zgłasza, przez nią można zadzwonić, można puścić SMS – tłumaczył.

Może to wpłynąć na sukces prowadzonej akcji ratunkowej. O bezpieczeństwo powinni zadbać również ci, którzy ferie zimowe spędzą w domu. Ta uwaga dotyczy szczególnie rodziców, którzy swoim pociechom będą chcieli zorganizować kulig.

– Ciągnięcie osób na sankach bądź też na nartach za samochodem jest wykroczeniem, za które grozi do 300 zł mandatu i 5 pkt karnych – zaznaczyła asp. Izabela Januszkiewicz z komendy powiatowej policji w Mońkach.

Należy także pamiętać, by jeżdżąc na łyżwach korzystać z lodowisk do tego wyznaczonych, a zjeżdżając na sankach wybierać miejsca bezpieczne, które znajdują się z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań czy ciągów komunikacyjnych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl