fot. PAP/Szymon Łabiński

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: PKN Orlen działa dla dobra gospodarki i kraju

Bardzo mocno inwestujemy w energetykę, rozbudowujemy petrochemię. Płock jest jednym wielkim placem budowy. Rozbudowujemy też wiele zależnych spółek, budujemy chociażby nowe instalacje we Włocławku. Robimy to dla dobra gospodarki i kraju – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

PKN Orlen podejmuje działania w różnych sektorach, co ma doprowadzić do powstania koncernu multienergetycznego. Jego budowa rozpoczęła się cztery lata temu i wciąż trwa. Daniel Obajtek powiedział jednak, że inwestycje z tym związane wymagają ogromnych kosztów.

– Transformacja energetyczna, przemysł petrochemiczny czy rafineryjny, nowe technologie, nowe paliwa – to wymaga miliardów złotych inwestycji. Jeżeli nie połączymy się, to nie wyzwolimy kapitału, by móc inwestować miliardy i będziemy gasnąć. Nasza konkurencja to koncerny multienergetyczne, które funkcjonują tak od 20-30 lat. W nich przeplata się przemysł rafineryjny z paliwowym i energetycznym. Tego nie da się odpiąć. (…) Robimy to, co powinno być zrobione 20-30 lat temu, ponieważ tylko taki koncern będzie miał możliwość przychodu rzędu 200 mld zł rocznie i będzie mógł robić inwestycje, bo one są konieczne – podkreślił prezes PKN Orlen.

Bardzo mocno inwestujemy w energetykę, rozbudowujemy petrochemię. Płock jest jednym wielkim placem budowy. Rozbudowujemy też wiele zależnych spółek, budujemy chociażby nowe instalacje we Włocławku. Robimy to dla dobra gospodarki i kraju – dodał.

Gość Radia Maryja wyjaśnił, że w strategii Orlenu „zaplanowanych jest 140 mld zł, nie licząc bilansu związanego z przejęciem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa”. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rafinerie i petrochemię.

– Około 47 mld zł idzie na zeroemisyjną i niskoemisyjną energetykę. Jesteśmy właścicielem dwóch bloków gazowych do produkcji energii elektrycznej. Trzeci będzie budowany w Ostrołęce. Przygotowujemy dwie inwestycje w Grudziądzu i Gdańsku. Patrzymy także na zeroemisyjną energetykę. Jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o offshore. Za półtora roku zaczniemy pierwszą farmę na Bałtyku o mocy nominalnej 1200 MW. (…) Realizujemy zadania, byśmy nie byli ograni. Wszystkie inwestycje na Bałtyku wyniosą ok. 150 mld złotych. Ważne jest, żeby na procesie wydatków korzystała polska gospodarka – wskazał.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma rozdać 300 mln zł na projekty związane z wykorzystaniem wodoru w transporcie drogowym, kolejowym oraz wodnym. Wśród ekspertów pojawiają się jednak wątpliwości związane z brakiem infrastruktury dotyczącej wspomnianego rodzaju energii.

– Musimy mieć źródła, które nie emitują dwutlenku węgla lub robią to minimalnie, ponieważ inaczej będziemy automatycznie obciążani większymi opłatami. Zielona energia to już nie światopogląd, tylko biznes. To, że nie mamy odpowiednich placówek, nie jest powodem, byśmy nie budowali nic w tym kierunku. PKN Orlen buduje jedną instalację wodorową. Lada chwila zaczniemy budować instalację wodorową do samochodów we Włocławku. Za półtora roku zaczynamy taką instalację budować w Płocku. W ciągu dwóch lat powstaną w Polsce pierwsze stacje wodorowe. Do tego trzeba zbudować instalacje oraz łańcuch dostaw. Musimy to zacząć. To przyjdzie szybciej niż myślimy, gdyż załatwi nam to brukselska regulacja. Nie mamy innej drogi i innych możliwości – powiedział Daniel Obajtek.

Cała rozmowa z Danielem Obajtkiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl