fot. wikipedia.org/wiki/Polski_Koncern_Naftowy_Orlen

Akcjonariusze PKN Orlen opowiedzieli się za połączeniem spółki z PGNiG

Akcjonariusze spółki PKN Orlen zgodzili się na połączenie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Za takim krokiem opowiedziało się niemal 82 proc. akcjonariuszy obecnych na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zorganizowanym w Płocku.

Połączenie spółek będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen. W zamian za akcje gazowej grupy jej akcjonariusze otrzymają akcje powiększonego Orlenu.

Kapitał zakładowy PKN Orlen – w związku z połączeniem – został podwyższony o ponad 668 mln złotych.

Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, wskazał, że fuzja obu spółek oznacza stabilizację dostaw surowców energetycznych, wzmocnienie bezpieczeństwa i kontroli nad nowym koncernem.

– Budujemy wielki, silny, multienergetyczny koncern z połączenia Orlenu, Lotosu, PGNiG i Grupy Energa. Zadaniem tego koncernu będzie polskie bezpieczeństwo energetyczne, rozwój naszej gospodarki, zapewnienie stałych i nieprzerwanych dostaw surowców energetycznych oraz energii. Ten koncern będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki. Nadrabiamy zaniedbania naszych poprzedników. Dzięki fuzji, Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie – powiedział wiceminister Maciej Małecki.

W poniedziałek zgodę na połączenie Orlenu z PGNiG wyraziła Rada Ministrów. Do konsolidacji obu spółek potrzebna jest jeszcze zgoda akcjonariuszy PGNIG.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG, które ma podjąć decyzję w tej sprawie, ma odbyć się 10 października.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl