fot. PAP/Tomasz Gzell

Resort sprawiedliwości wypowiada wojnę patologiom związanym z przyznawaniem mieszkań komunalnych w samorządach

W resorcie sprawiedliwości zaprezentowano projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym ,,lex Wiśniewski”. Rozwiązania w nim zawarte mają zapobiegać patologiom związanym z przyznawaniem mieszkań komunalnych w samorządach.

Propozycję zmian w ustawie o mieszkalnictwie społecznym ,,lex Wiśniewski” zaprezentowali wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, oraz europoseł Patryk Jaki. Nazwa projektu pochodzi od nazwiska prezydenta Opola, który przyznał sobie dwa mieszkania komunalne mimo posiadania nieruchomości.

Zaproponowane przepisy to odpowiedź na pojawiające się patologie. Chodzi o sytuacje, w których lokalni politycy zarabiają na mieszkaniach budowanych przez gminy i spółki komunalne, a które to powinny służyć najbiedniejszym.

O tym, co ma się zmienić, mówił wiceminister Marcin Warchoł.

– Chodzi o trzy kwestie. Po pierwsze, wprowadzamy katalog osób premiowanych. Po drugie, wprowadzamy katalog wyłączeń. Po trzecie, zakazujemy prowadzenia działalności deweloperskiej przez inicjatywy TBS, które znane są obecnie jako SIM. Ustawa z pewnością pomoże czekającym na mieszkania, a przypomnę, że kolejka jest znaczna – powiedział wiceminister Marcin Warchoł.

Według danych GUS na przyznanie mieszkania komunalnego czeka obecnie 129 tysięcy gospodarstw domowych.  Wiceminister Marcin Warchoł zapowiedział, że ustawa o mieszkalnictwie społecznym ,,lex Wiśniewski” trafi do wykazu prac Rady Ministrów. Będzie to projekt rządowy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl