fot. http://hungary.orthodoxia.org/

Węgry: wicepremier otrzymał order od patriarchy moskiewskiego Cyryla I

Zsolt Semjen, wicepremier Węgier i przewodniczący rządzącej z razem z Fideszem Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP), został odznaczony przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I Orderem Chwały i Honoru drugiej klasy – poinformował portal hvg.hu.

Odznaczenie zostało wręczone wicepremierowi 13 września przez metropolitę budapeszteńskiego i węgierskiego Hilariona.

Patriarcha Cyryl I „uznał węgierskiego polityka godnego tego wysokiego odznaczenia w uznaniu dla jego zasług dla diecezji budapeszteńsko-węgierskiej i w związku z jego 60. urodzinami” – napisano na stronie Węgierskiej Diecezji Prawosławnej.

„Od wielu lat (Semjen) jest bardzo bliskim współpracownikiem premiera Viktora Orbana, stoi na czele Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, a w sojuszu z Fideszem odgrywa ważną rolę w rozwoju Węgier, dbając o to, by chrześcijańskie wartości duchowe nadal stanowiły podstawę rozwoju kraju i dobrobytu narodu” – powiedział Hilarion w trakcie wręczania odznaczenia.

Order Chwały i Honoru został ustanowiony w 2004 roku przez patriarchę Aleksego II i Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jest on przyznawany głowom państw i rządów, a także liderom międzynarodowych organizacji, przywódcom kościołów i wyznań oraz wybitnym osobistościom publicznym „za znaczący wkład we współpracę międzykościelną i międzyreligijną, pokój i przyjaźń między narodami” – przypomniał portal hvg.hu.

W połowie roku Węgry zagroziły wetem w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciw Rosji, jeśli patriarcha Cyryl I znalazłby się na liście sankcyjnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl