fot. TV Trwam News

Węgierskie MSZ: przyjmiemy migrantów, którzy dostali się do UE przez naszą granicę

Węgry przyjmą z powrotem tylko tych migrantów, którzy przedostali się do Unii Europejskiej, przekraczając węgierską granicę – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Była to reakcja na słowa szefa MSW Austrii Wolfganga Sobotki, który oświadczył wcześniej tego dnia w radiu OeRF, że jeśli Węgry nie przyjmą z powrotem odsyłanych migrantów, którzy przekroczyli ich wspólną granicę, to Austria pozwie ten kraj do sądu.

„Węgierskie stanowisko jest jednoznaczne i niezmienne: przyjmiemy z powrotem tylko tych, którzy po raz pierwszy wkroczyli na terytorium Unii Europejskiej na Węgrzech” – powiedział Szijjarto.

Podkreślił, że nielegalni imigranci z Bliskiego Wschodu czy Afryki „ewidentnie” przedostali się na terytorium UE w innych państwach, a to, że nie zostali w nich zarejestrowani, nie może być wymówką.

„Niedotrzymywanie przepisów nie zwalnia z konsekwencji” – zaznaczył.

Jak zapewnił Szijjarto, Węgry przestrzegają unijnych przepisów, chronią swe granice i rejestrują imigrantów. To, że ubyło nielegalnych imigrantów przybywających do Austrii, jest zasługą wprowadzenia ostrzejszej ochrony granic przez Węgry – dodał.

„Ten, kto krytykuje kraj chroniący Europę, a tym samym Austrię, zszedł na manowce” – oświadczył minister.

PAP/RIRM

drukuj