fot. twitter.com

M. Kuchciński przekazał Węgrom prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński symbolicznie przekazał przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w wymiarze parlamentarnym. Kuchciński przekonywał, że rośnie znaczenie krajów V4 w Europie.

Nasza współpraca wyraża się w przesłaniu, które od wielu, wielu wieków powtarzamy – zjednoczeni w różnorodności” – powiedział Marek Kuchciński na uroczystości w Zamku Królewskim w Krakowie.

Jak dodał, rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej na naszym kontynencie.

Naszą wizją wspólnej, zjednoczonej Europy, Unii Europejskiej, jest Europa solidarnych państw, Europa ojczyzn” – podkreślił Marek Kuchciński.

Fundamentem Europy są równe, wolne i suwerenne narody – powiedział marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński przekazał przewodniczącemu Koeverowi Dzwon Parlamentarnej Prezydencji Wyszehradzkiej.

Niech jego czysty dźwięk towarzyszy sukcesom kolejnej prezydencji” – powiedział polityk.

Koever ocenił, że okres prezydencji węgierskiej będzie pełen wyzwań. Jego zdaniem, Grupa Wyszehradzka przyczynia się do stabilizacji i wzrostu Europy. „Czwórka Wyszehradzka łączy” – podkreślił przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego.

Wcześniej w czwartek Kuchciński i Koever wzięli udział we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej; złożyli też wiązanki przy nagrobkach króla Stefana Batorego i królowej Jadwigi Andegaweńskiej oraz przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

1 lipca 2016 r. Polska po raz piąty objęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej – regionalnym forum współpracy Polski z Czechami, Słowacją i Węgrami. Roczny okres przewodniczenia Polski w V4 Polski zakończy się z końcem czerwca.

PAP/RIRM

drukuj