fot. TVP Info

A. Macierewicz: należy zwiększyć nakłady na polskie zakłady zbrojeniowe

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na antenie TVP Info w programie „Gość poranka” zaznaczył, że chce, aby polskie zakłady przemysłu zbrojeniowego w jak największym stopniu przyczyniały się do wzrostu gospodarczego. Szef resortu obrony odniósł się również do sytuacji ws. agresji rosyjskiej na Ukrainie oraz skomentował film „Smoleńsk”.

Minister Macierewicz zapowiedział, że zakłady przemysłu zbrojeniowego będą w jeszcze większym stopniu przyczyniać się do wzrostu gospodarczego w Polsce i wskazał, jakie znaczenie ma polska zbrojeniówka w kontekście ekonomicznym.

To jest jedno z kół zamachowych polskiej gospodarki. Dziesiątki miliardów złotych przeznaczone na rakiety Patriot, nie mówiąc o Raku, Krabie, to wszystko jest wielkim projektem polskim, który już teraz rusza. To są olbrzymie pieniądze, które polscy podatnicy przeznaczają na uzbrojenie poprzez gospodarkę i rozwój polskiego przemysłu – zaznaczył minister.

Szef resortu obrony odniósł się również do kwestii zakupu przez Polskę przeciwlotniczych rakiet kierowanych Patriot.

Poprzedni prezydent zapowiedział – nie negocjując i nie stawiając żadnych warunków – że Polska je kupi i zostawił nas w sytuacji, w której druga strona mogłaby nam narzucić dowolne warunki. My już podjęliśmy zobowiązanie poprzedniego prezydenta. Musieliśmy na nowo negocjować ten kontrakt i dzisiaj podpisałem decyzję o zamówieniu wystosowanym do rządu USA, ale pod bardzo zasadniczymi warunkami. Nabędziemy osiem zestawów, z których dwa przyjadą do Polski już w 2019 r. Warunkiem jest to, że co najmniej 50 proc. pieniędzy wydawanych na zakup tego uzbrojenia będzie ulokowanych w produkcji wykonywanej w Polsce, przez polskie zakłady wskazane przez Ministerstwo Obrony Narodowej – powiedział Antoni Macierewicz.

Został zamówiony i będzie wprowadzony do armii system kierowania polem walki – powiedział Antoni Macierewicz i zaznaczył, że jest to bardzo ważny system dla polskiej armii.

– Jest to jedno z podstawowych narzędzi, które unowocześni polską armię. Tego systemu nie można było zrealizować przez ubiegłe 10 lat, bo armia i dowództwo było podzielone na dwa klany, które się kłóciły o pieniądze. Trzeba było to przeciąć. Pieniądze na ten system były, ale rozkradano je. Zamiast wydawać na zbrojenia, produkowano np. urządzenia bez amunicji – wskazał Macierewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, ile Caracali trafi do Polski, gdyż trwają trudne negocjacje. Przyznał jednak, że jest pod wrażeniem helikopterów, które na kieleckim targu pokazały firmy z Mielca i Świdnika. Pewne jest to, że polskie helikoptery wzmocnią nasza armię, gdyż jest to bardzo dobry produkt, potrzebny wojsku – wskazał Macierewicz.

100 tys. powołanych do wojska żołnierzy, manewry na granicy z Ukrainą i wiele innych agresji ze strony rosyjskiej to oczywiście poważna sprawa, ale nie musimy obawiać się kolejnej wojny – przyznał minister Macierewicz.

Władimir Putin zawsze traktował sprawy swoich imperialnych planów śmiertelnie poważnie i myślę, że przed nami są trudne i wymagające zdecydowanego stanowiska ze strony Polski i całego NATO chwile. Rosja cofa się tylko przed siłą. Nie sądzę, żeby szykowali się do wojny, ale na pewno szykuje się do gigantycznej presji psychologicznej i militarnej, presji na NATO i Polskę, by uzyskać dominację w Europie Środkowo-Wschodniej. To jest ostateczny cel Putina. Chce on odbudować zakres imperium, jakie panowało w okresie Związku Sowieckiego. Sam mówił, że największą tragedią był rozpad Związku Sowieckiego i do jego odbudowy dąży – podkreślił szef resortu obrony.

Antoni Macierewicz odniósł się również do filmu „Smoleńsk”, który przed dwoma dniami został wyświetlony dla zaproszonych gości, a od piątku będzie można go oglądać na ekranach polskich kin.

To bardzo ważny film, przejmujący i odzwierciedlający bardzo wiele hipotez, które zostały sformułowane w ubiegłych latach. (…) Pokazuje on cynizm części dziennikarzy i mediów. Pokazuje atmosferę nie do wyobrażenia dla dzisiejszych młodych ludzi i agresję przeciwko prawdzie, miłości i dobru, jaką rozpętały siły polityczne atakując pamięć o prezydencie Kaczyńskim i atakując wszystko to, co Polakom jest najbliższe – wskazał Macierewicz.

RIRM

drukuj