fot. PAP/Grzegorz Momot

Premier w Krynicy: nie ma większego priorytetu niż rozwój

Dla Polski i polskiego rządu nie ma w tej chwili większego priorytetu niż rozwój – zapewniła w środę w Krynicy premier Beata Szydło. Za spoiwo działań rządu, służących przyspieszeniu rozwoju i wspieraniu przedsiębiorców, uznała realizowany w praktyce patriotyzm gospodarczy.

– Nie ma w tej chwili dla Polski, dla polskiego rządu, większego priorytetu niż rozwój. Od tego zależy nasza przyszłość, od tego zależy, czy Polska będzie czempionem nie tylko Europy, ale i gospodarki światowej; od tego zależą sukcesy naszych obywateli, funkcjonowanie naszego państwa, jego pozycja na świecie – podkreśliła szefowa rządu, otwierając jedną z dyskusji XXVI Forum Ekonomicznego.

Szydło odwołała się do programu PiS, który stał się podstawą programu rządu oraz planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, określanego jako plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ma on wyjść naprzeciw przedsiębiorcom i wzmocnić ich rozwój – zarówno małych i średnich firm, jak i dużych, konkurujących na globalnym rynku.

– Chcemy, żeby polska gospodarka rozwijała się szybciej, lepiej, żeby dawała szansę, i żeby ci, którzy dzisiaj są małymi, stawali się średnimi, średni dużymi, a duzi – firmami o zasięgu globalnym. To najbardziej lakoniczne, ale najprostsze skrótowe stwierdzenie i pokazanie, którą drogą idziemy – wyjaśniła premier.

Autorem tej filozofii – jak mówiła – jest minister finansów Paweł Szałamacha. To pokazuje, że filozofia i podejście obecnego rządu do was, do przedsiębiorców i do gospodarki również się zmienia – bo do tej pory ministrowie finansów raczej byli hamulcowymi. Nasz minister finansów razem z ministrem rozwoju mają dbać o to, by rozwój był szybszy i żeby mali byli średnimi, średni stawali się dużymi, a duże firmy podbijały świat” – powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że pojęcie patriotyzmu gospodarczego, do niedawna uważane przez niektórych za przestarzałe i mało nowoczesne, dziś weszło do słownika polskich polityków i przedsiębiorców. „To sformułowanie, którym określamy (…) promowanie Polski przez gospodarkę, poprzez przemysł. Czy może być lepsza promocja, czy może być coś bardziej fantastycznego?” – pytała szefowa rządu.

Zaznaczyła, że praktyczna realizacja patriotyzmu gospodarczego to zadanie dla przedsiębiorców, natomiast aparat państwowy – jak mówiła – jest od tego, żeby im to ułatwiać i usuwać przeszkody.

– Jeśli uda nam się stworzyć taką machinę współpracy, która będzie doskonale się rozumiała, będzie wyczuwała nawzajem potrzeby, jeżeli będzie potrafiła odpowiedzieć na zapotrzebowanie otoczenia, wstrzeliwać się w te punkty na mapie świata, które dzisiaj są bez biało-czerwonej flagi; jeżeli będziemy potrafili znaleźć produkt czy usługę, który tam będzie skutecznie konkurował – to wspólnie osiągniemy sukces – mówiła Szydło.

Pomocą w tym ma być właśnie plan odpowiedzialnego rozwoju, dający – według premier – szansę na to, żeby każdy kto ma pomysł i chce działać, mógł to realizować. Zadaniem rządu ma być przygotowanie dobrych projektów ustaw, dobrych rozwiązań oraz tworzenie dobrego klimatu i dobrej atmosfery dla przedsiębiorczości.

PAP/RIRM

drukuj