fot. PAP/EPA

Praga: trwa szczyt grupy Wyszehradzkiej

W Pradze trwa szczyt Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowach uczestniczy szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podsumują czeską prezydencję w Grupie. Omówią kwestie m.in. migracji, wzrostu gospodarczego, szczytu NATO oraz Brexitu.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że Grupa Wyszehradzka tworzy niezwykłą wartość dodaną w Unii Europejskiej, jak również w naszym regionie.

Szefowa polskiego rządu dziękowała, za prezydencję Czech i zapowiedziała kontynuowanie dotychczasowych projektów.

– Ten głos państw Grupy Wyszehradzkiej na poziomie Unii Europejskiej jest coraz bardziej słyszalny. Mogę też powiedzieć, że jesteśmy tą grupą, która zaczyna nadawać ton w wielu sprawach, w wielu kwestiach. Jeżeli spojrzymy na te największe wyzwania, przed którymi w tej chwili stoi Unia Europejska, o której mówił również pan premier Sobotka, kryzys migracyjny, to dzisiaj Europa mówi dokładnie tak, jak mówiła od początku Grupa Wyszehradzka, kiedy podkreślaliśmy i mówiliśmy jasno, że to nie jest kryzys, który można w sposób łatwy i bezbolesny rozwiązać – powiedziała premier Beata Szydło.

Podczas dzisiejszych obrad Czechy symbolicznie przekażą prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej Polsce, która będzie ją sprawować przez najbliższy rok. Szczyt zakończy gala wydana przez szefa rządu Czech.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

RIRM

drukuj