Wojewoda małopolski: na ŚDM przybędzie ok. 2 mln osób; służby będą przygotowane

Na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie około 2 mln pielgrzymów ze 185 krajów – mówił dziś w Sejmie wojewoda małopolski Józef Pilch. Służby będą przygotowane, aby ugościć uczestników ŚDM i zapewnić im bezpieczeństwo – zadeklarował.

Aby ułatwić pielgrzymom pobyt w Krakowie, zostaną przygotowane specjalne informatory.

– Pełne informatory w dziewięciu językach będą czekały na pielgrzymów czy to na stronie internetowej, która będzie przygotowana, czy też w formie książeczki informacyjnej. (…) Wszystkiego będzie można się też dowiedzieć z takiej pięknej aplikacji, którą przygotowuje komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży – powiedział Józef Pilch.

Dzięki aplikacji – jak tłumaczy Józef Pilch – pielgrzym będzie mógł dowiedzieć się m.in, gdzie jest najbliższa apteka, najbliższy punkt medyczny lub co dzieje się w okolicy.

Dla przybyłych do Krakowa mają również być przygotowane m.in. specjalne maszty z dostępem do prądu czy internetu.

– Umowy są już podpisane. Wszystkie firmy, które będą mogły, zwiększają swoją siłę nadawania, aby pielgrzymi mogli pokazać się rodzicom, gdzie są. Dodatkowo będzie 10 mobilnych masztów (…), które będą nadawać dodatkową siłę tak, aby pielgrzym mógł przekazać pełną informację do domu. Będą specjalne stanowiska do ładowania komórek. Pamiętamy o wszystkim. Pamiętamy również o tym, żeby zabezpieczyć w pieniądze wszystkie bankomaty, zabezpieczyć również apteki, żeby działały 24 godziny na dobę, zabezpieczyć również gastronomię, by pracowała jak najdłużej – poinformował wojewoda małopolski.

Do zabezpieczenia wydarzenia oddelegowano 3 tys. żołnierzy oraz kilka śmigłowców. W gotowości będzie 20 wojskowych pojazdów sanitarnych, samoloty CASA i 5 tys. namiotów szpitalnych z łóżkami polowymi, a także cysterny wodne oraz agregaty prądotwórcze.

– Jesteśmy na tyle przygotowani, że ewakuacja tych wszystkich 2 mln osób trwałaby około dwóch godzin. To jest naprawdę niewiele. Mamy strefy, którymi będziemy wyprowadzać pielgrzymów, drogi ewakuacyjne, drogi dla karetek, w razie jakiegoś zdarzenia. Uważam, że Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne. (…) Wspierać będzie nas 170 karetek, wolontariusze, harcerze, którzy mają także być wolontariuszami pod względem medycznym. Pierwszej pomocy będzie również również około 7 tys. strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej – dodał Józef Pilch.

Nad bezpieczeństwem podczas ŚDM czuwać ma około 25 tys. funkcjonariuszy różnych służb mundurowych; 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 800 funkcjonariuszy BOR.

Wokół Krakowa wydzielono ponadto strefę ochronną. Pojazdy przewożące ładunki niebezpieczne będą kierowane na inne trasy. Dodatkowo będą zamykane czasowo poszczególne ulice na terenie miasta.

W dniach od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócona zostanie także kontrola na granicy wewnętrznej Polski z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach.

W woj. małopolskim i śląskim w trakcie ŚDM – od 20 lipca do 1 sierpnia – będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni.

Światowe Dni Młodzieży 2016 organizowane w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl