fot. https://twitter.com/Campus_Polska

Campus Polska Przyszłości – politycy PO proponują m.in. zmniejszenie liczby szpitali, dyskryminację katolików czy zgodę na związki partnerskie

Kary finansowe dla Polski, związki homoseksualne, dyskryminacja katolików i likwidacja kilkuset szpitali – to nieoficjalny, nowy program Platformy Obywatelskiej, który wyłania się ze spotkań w ramach Campusu Polska Przyszłości.

Campus Polska Przyszłości to seria spotkań z politykami Platformy Obywatelskiej i jej sympatykami. Wydarzenie organizowane przez prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, obnażyło cele programowe Platformy.

– W Polsce powinno być 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców, a jest prawie tysiąc. Bez ludzi, bez sprzętu i jak tak będzie dalej, to nic z tego nie będzie – to postulat, który wygłosił marszałek Senatu, prywatnie lekarz, Tomasz Grodzki.

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, to postulat skandaliczny – mówił dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Jerzy Karpiński i wskazuje, że redukcja szpitali bezpośrednio zagrażałaby zdrowiu i życiu Polaków.

– Generalnie likwidacja szpitali wiąże się z brakiem miejsc dla personelu medycznego, ze zwolnieniem lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego. W tej chwili dyskusje o likwidacji tak ogromnej liczby szpitali, szpitali powiatowych, które są blisko mieszkańców, jest rzeczą naprawdę niedopuszczalną – zaznaczył Jerzy Karpiński.

Likwidacja szpitali to nie jedyna rewolucja, którą podjęłaby Platforma, gdyby znowu rządziła. Przewodniczący PO Donald Tusk planuje także rewolucję obyczajową.

– Jeśli ja będę stał na czele większości parlamentarnej po następnych wyborach, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie – zadeklarował Donald Tusk.

O przywilejach dla osób LGBT mówił Rafał Trzaskowski.

– To jest nasz obowiązek. To nie ma nic wspólnego z lewicą ani prawicą, to jest fundament nowoczesnego państwa – stwierdził Rafał Trzaskowski.

Ponadkonstytucyjne przywileje dla środowisk LGBT zostałyby wprowadzone najprawdopodobniej kosztem praw katolików, bo i tu PO chciałaby zmian, co przyznał poseł Sławomir Nitras.

– Czy nam jest potrzebny przyjazny rozdział Kościoła od państwa? A może potrzebny jest jakiś wstrząs, może potrzebna jest jakaś kara, np. czy powinniśmy utrzymać religię w szkołach? Musimy was „opiłować” z pewnych przywilejów, bo jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się  cokolwiek zmieni – akcentował Sławomir Nitras.  

I to wszystko pod patronatem Rafała Trzaskowskiego, który nieustannie mówi o tolerancji i prawach człowieka.

Postulaty wygłoszone na Campusie Polska Przyszłości pokazują, w którą stronę chcę podążać Platforma Obywatelska – zauważył politolog Jan Węgrzyn.

– Są to propozycje bardziej lewicowe, bardziej liberalne. Możemy domniemywać, że ruch Rafała Trzaskowskiego, który chce mieć coraz większy wpływ na Platformę Obywatelską, właśnie będzie skręcać w tę stronę – ocenił Jan Węgrzyn.

I pod kuratelę Brukseli. Była minister w rządzie Donalda Tuska Elżbieta Bieńkowska wprost wskazała, w jaki sposób Polska powinna być nadzorowana przez Unię Europejską.

– Unia nie ma teraz wyjścia, Unia musi – logicznie patrząc – albo nałożyć dzienne kary finansowe, albo wstrzymywać finansowanie – stwierdziła Elżbieta Bieńkowska.

Poseł PiS Paweł Lisiecki zaznaczył, że powrót PO do władzy oznacza realizację własnych i unijnych interesów kosztem Polski i Polaków.

– Platforma Obywatelska i działacze PO, jak wydaje im się, że są w swoim środowisku, zaczynają mówić prawdę o tym, co chcą zrobić. Myślę, że PO byłaby bardziej spolegliwa wobec Brukseli za poklepanie po plecach byliby bardzo ustępliwi w stosunku do eurokratów – podkreślił Paweł Lisiecki.

Socjolog dr Jerzy Żurko wskazał, że takie postulaty nie zyskają społecznego poparcia.

– Generalnie to oczywiście nie będzie miało żadnego nie tylko poparcia społecznego, ale przede wszystkim żadnego znaczenia społecznego. Jest pytanie o następującą sprawę: czy ten zespół postulatów nie jest, jakby to powiedzieć, wyrazem dążeń mocodawców Platformy Obywatelskiej – akcentował dr Jerzy Żurko.  

Partnerem inicjatywy Trzaskowskiego, Campusu Polska Przyszłości, są zagraniczne organizacje, m.in. Fundacja Konrada Adenauera, która należy do niemieckiej partii CDU Angeli Merkel.

TV Trwam News

drukuj