Ekonomista PO: PiS zadłuża Polskę najszybciej w Europie

Główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca uważa, że PiS zadłuża Polskę niemal najszybciej w Europie. Według niego decyzje partii rządzącej ws. podatków wyjęły średnio z kieszeni polskiego gospodarstwa ponad 700 zł rocznie.

Eksperci krytycznie oceniają słowa Andrzeja Rzońcy. Zauważają, że jest to „polityczny profesor”. Przypominają również, że zasłynął on kompromitującymi błędami.

Rzońca powiedział, że słowa „wystarczy nie kraść”, to dla PiS zaciąganie większych długów. „Podczas gdy inne kraje Europy w zdecydowanej większości wykorzystują czas dobrej koniunktury na świecie, PiS zadłuża Polskę niemal najszybciej w Europie” – stwierdził.

Finansista Jerzy Bielewicz zauważa, że to PO podwoiło dług państwa. W jego ocenie politycy tej partii nie powinni w ogóle poruszać tematu zadłużania państwa.

– Platforma Obywatelska zadłużyła państwo w sposób niespotykany, praktycznie podwoiła dług do ponad biliona złotych w ciągu ośmiu lat swoich rządów, gdzie deficyt handlowy przekraczał trzy procent w ciągu sześciu lat z ośmiu, a często był dużo wyższy. Przedstawiciele PO nie powinni w ogóle dotykać tego tematu – stwierdził Jerzy Bielewicz.

Ekspert zauważył, że dziś rząd wydaje 50 mld zł więcej na cele społeczne. Środki pochodzą z uszczelnienia dziur w systemie podatkowym. Jerzy Bielewicz stwierdził, że beneficjentami tych nieprawidłowości gospodarczych były środowiska związane z PO.

RIRM

drukuj