fot. PAP/EPA

Ojciec św. Franciszek wspomina księdza kardynała Macharskiego i ŚDM w Krakowie

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej wspomniał postać zmarłego przed rokiem księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Wrócił również pamięcią do zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, dziękując młodym za udział w tym spotkaniu.

Mówiąc o ŚDM, Franciszek podziękował Bogu „za entuzjazm wiary młodych, jaki Duch Święty wzbudził w nich w tamtych dniach i nieustannie umacnia w ich sercach”.

„Niech będą strażnikami nadziei dla przyszłych pokoleń!” – dodał.

Podczas pierwszej audiencji po lipcowej przerwie wakacyjnej papież pozdrowił i pobłogosławił polskich pielgrzymów oraz wspomniał „postać drogiego kardynała Franciszka Macharskiego”. Nazwał go „wielkim pasterzem, oddanym ludziom z ufnością, którą pokładał w Jezusie miłosiernym”.

„Właśnie dziś przypada pierwsza rocznica jego śmierci” – mówił Franciszek w watykańskiej Auli Pawła VI, apelując, by pamięć o zmarłym kardynale „pozostała żywa”.

W swojej środowej katechezie papież nauczał również o chrzcie świętym, przypominając, że „chrześcijanie nie są wolni od ciemności zewnętrznych i wewnętrznych”.

„Nie żyją poza światem, jednakże ze względu na łaskę Chrystusa otrzymaną na chrzcie (…) nie uginają się przed złem, bo zawsze ufają w nieskończone możliwości dobra” – mówił Franciszek do pielgrzymów z Włoch i całego świata.

PAP/RIRM

drukuj