fot. twitter.com/PKN_ORLEN

[TYLKO U NAS] K. Koralewski: Od dawna politycy PO twierdzą, że połączenie Orlenu z Lotosem będzie szkodliwe dla Polski. (…) Duży konkurencyjny koncern energetyczny to szansa na dobrą przyszłość

Sesja Rady Miasta Gdańska przekształciła się w jatkę polityczną, zresztą na bardzo niskim poziomie, gdzie padało sporo inwektyw i poniżających sformułowań w stosunku do rządu, pracowników i zarządów spółek oraz nas – radnych miasta Gdańsk – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

10 lutego 2022 roku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której miano rozmawiać na temat fuzji Orlenu z Lotosem.

Jednak zamiast merytorycznych rozmów Platforma Obywatelska wykorzystała okazję do przeprowadzenia partyjnego wiecu.

– Zwróciliśmy się do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska o zwołanie sesji nadzwyczajnej w kwestii wyjaśnienia znikających ok. 100 mln zł z budżetu miasta. Pieniądze pojawiły się po stronie dewelopera, który zbudował w Gdańsku dom towarowy. Domagaliśmy się wyjaśnień w tej sprawie. Okazuje się, że radni Platformy Obywatelskiej zawnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji na temat fuzji Orlenu i Lotosu – wyjaśnił gość audycji „Aktualności dnia”.

W rzeczywistości jednak radnym nie udało się poruszyć istotnych dla Gdańska tematów, ponieważ na miejscu planowanej sesji odbywało się spotkanie polityków PO.

– Trafiliśmy na konwencję Platformy Obywatelskiej. Byli tam posłowie, parlamentarzyści, europarlamentarzyści i sympatycy tej partii, którzy chcieli debatować nad swoją tezą. Od dawna politycy tej partii twierdzą, że połączenie Orlenu z Lotosem będzie szkodliwe dla Polski. Przez dwie godziny słuchaliśmy krytycznych wystąpień pod adresem rządowej polityki i obu spółek. Dopiero po dwóch godzinach mogliśmy zabrać głos. Po czym znowu pojawiła się krytyka pomysłu, o którym politycy PO tak naprawdę nie mają zielonego pojęcia” – ocenił Kazimierz Koralewski.

Według przewodniczącego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska jest to zupełnie nietrafiona teza. Fuzja Orlenu i Lotosu jest szansą na rozwój polskiej energetyki, szczególnie wobec unijnej polityki klimatycznej.

– Duży konkurencyjny koncern energetyczny to szansa na dobrą przyszłość dla pracowników i dla Polski. Rynek w Unii Europejskiej nie jest stały. Teraz w UE wchodzą nowe dyrektywy dotyczące tzw. zielonej energii, do której nasze przedsiębiorstwa muszą się dostosować. Sesja Rady Miasta Gdańska przekształciła się w jatkę polityczną, zresztą na bardzo niskim poziomie, gdzie padało sporo inwektyw i poniżających sformułowań w stosunku do rządu, pracowników i zarządów spółek oraz nas – radnych miasta Gdańska – poinformował gość Radia Maryja.

Obelgi pod adresem radnych były spowodowane pozytywną oceną fuzji, co było sprzeczne z narracją polityków Platformy Obywatelskiej.

– Całe Pomorze korzysta na tym, że mamy rafinerię w Gdańsku – dodał Kazimierz Koralewski.

W sesji uczestniczył również Janusz Lewandowski, były minister przekształceń własnościowych, za którego kadencji za bezcen wyprzedawano polski majątek narodowy.

– Kiedy w latach 90-tych za grosze prywatyzowano polski majątek, to pan Janusz Lewandowski wsławił się już swoją działalnością. Spółki sprzedawano taniej, niż wynosiła wartość działek, które znajdowały się w aktywach tych spółek. W związku z tym Janusz Lewandowski ma wątpliwą sławę sprzedającego polski majątek narodowy. Ponadto pamiętamy lata 2009-2010, kiedy za czasów rządów  PO, Donald Tusk rozpoczął procedurę sprzedaży Lotosu na Pomorzu. Rozmawiał o tym z prezydentem Rosji. Później podobne rozmowy prowadził Bronisław Komorowski. Tak naprawdę tylko to, że wybuchł skandal, iż chce się Rosjanom sprzedać takie dobra narodowe, spowodowało rezygnację ze sprzedaży – wyjaśnił przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

Aktualnie to jednak Platforma Obywatelska wnosi największy sprzeciw wobec połączenia obu spółek. Ponadto w debacie na ten temat głos zabierają politycy, którzy dawniej dążyli do sprzedaży Lotosu zagranicznym inwestorom.

– To było obłudne i kuriozalne wystąpienie Janusza Lewandowskiego, który protestował w tej sytuacji przeciwko fuzji, mającej służyć polskiej gospodarce i wszystkim Polakom (…). To dzięki dotychczasowej polityce możemy dzisiaj obronić się przed kryzysem – podsumował gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z udziałem Kazimierza Koralewskiego dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl