NIK: Niezbędna jest zmiana w przepisach dotyczących gęstości drewna przewożonego samochodami

Niezbędna jest zmiana w przepisach dotyczących gęstości drewna przewożonego samochodami – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Według kontrolerów dotychczasowe wartości nie chronią odpowiednio polskich dróg przed przejazdami przeciążonych transporterów. W efekcie mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu oraz jakości nawierzchni.

NIK wskazuje, że kwestia ta jest szczególnie istotna, bo w ostatnich latach stan techniczny nawierzchni dróg uległ poprawie.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK zwrócił uwagę, że jeżdżące po polskich drogach transporty drewna mogą być przeciążone nawet o połowę.

– Dzieje się tak dlatego, że podana w rozporządzeniu ministra gęstość drewna jest zaniżona. A co za tym idzie, wyliczona na papierze z wykorzystaniem tych wskaźników waga transportu, jest także zaniżona. Natomiast realny, wyjeżdżający na drogi samochód może ważyć – w zależności od rodzaju przewożonego drewna – od kilku, do nawet kilkunastu ton więcej, niż dopuszczają normy. Jaki jest to problem zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla stanu nawierzchni dróg – nie tylko wojewódzkich – dobrze pokazują szacunki. Wynika z nich, że przewóz transportem samochodowym, tylko drewna sprzedanego w 2016 r. przez państwowe gospodarstwo leśne Lasy Państwowe, wymagał ponad 1 mln 316 kursów – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Według NIK koniczne jest m.in. podjęcie działań, które zapewnią prawidłową kontrolę i nadzór nad stanem technicznym dróg przez zarządców dróg wojewódzkich.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl